Británie jako první v Evropě pustí na silnice auta bez řidiče
Revoluce v dopravě?
Britská vláda dala zelenou autům bez řidiče. Tato chytrá vozidla tak mohou na tamní silnice zamířit již za necelého půl roku. Bude to však vyžadovat revizi pravidel silničního provozu v celém Spojeném království. Informoval o tom server BBC.
Dopravní inspektoři se budou soustředit především na dvě hlavní otázky – jaké předpisy budou platit pro vozidla, nad kterými řidič může převzít kontrolu a jaké předpisy se budou vztahovat na plně automatická auta. „Rozhodnutí britské vlády nás staví do čela této revoluční technologie. Zároveň otvírá nové příležitosti pro naši ekonomiku a společnost,“ řekl automobilový odborník společnosti Mira Vince Cable serveru BBC.
Vláda také vyzvala britská města, aby se zúčastnila soutěže o pořádání tří testovacích jízd těchto chytrých automobilů. Přihlašovat se mohou do konce září. Testy by měly trvat 18 až 36 měsíců. Na účely akce je vyhrazeno až 10 milionů liber.
„V těchto vozidlech bude přítomný řidič, primárně však bude auto schopno řídit se samo.“
Spojené království však rozhodně není první zemí, která by povolila autům bez řidičů jezdit po veřejných silnicích. Dříve tak již rozhodly tři americké státy: Nevada, Florida a Kalifornie. V posledním zmíněném státu pak proběhl jeden z největších testů vůbec – samořídící vozidlo tam na veřejných cestách najelo přes 300 tisíc mil.
„V těchto vozidlech bude přítomný řidič, primárně však bude auto schopno řídit se samo, využívajíc znalosti o prostředí, ve kterém se právě pohybuje. Plně automatická auta budou prozatím zůstanou záležitostí budoucnosti,“ stojí ve vládním prohlášení.
STOP a GO
Právě tyto plně automatická vozidla představila společnost Google letos v květnu. Jednalo se o automobil, který se dal ovládat pouze tlačítkem STOP a GO. Prototypy plánují testovat v průběhu letošního roku. Jejich cílem údajně je „sestřást z řidiče břemeno řízení“. Technologii Googlu v současné chvíli využívá Toyota, Audi a Lexus. Ostatní automobilky se soustředí na vývoj svých vlastních systémů.
„Předpokládáme, že pro řidiče bude velmi náročné vzdát se kontroly nad vozidlem a nahradit sebe počítačem. Je však dokázáno, že elektronické systémy jsou schopné rozeznat potenciální nebezpečí na silnici mnohem lépe než člověk,“ říká David Bizley z motoristické organizace RAC pro deník Telegraph.