Třicet zájemců o jeden byt. Majitelé si vybírají a ceny rostou

BYDLENÍ se prodražuje

Třicet zájemců o jeden byt. Majitelé si vybírají a ceny rostouNOVÉ 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Kdo si plánuje koupit nebo pronajmout bydlení, musí sáhnout podstatně hlouběji do kapsy. Ceny domů i bytů i ceny za pronájem stále rostou. V některých regionech je nárůst i téměř dvojnásobný. Vysoká poptávka po kvalitním bydlení způsobila, že majitelé si můžou mezi zájemci vybírat. Není výjimkou, že o jeden byt usiluje i třicet lidí naráz.

„Proces pronajímání se zrychlil. Poptávka po kvalitním nájemním bydlení je vysoká a majitel nemovitosti v dobré lokalitě si může mezi nájemníky vybírat,“ uvedl pro server Echo24 Ondřej Mašín z realitní kanceláře Reality IQ. Stejný trend popisuje i Milan Žák z realitní společnosti RE/MAX. „Majitel se rozhodne, že bude preferovat zájemce, kteří mají stabilní práci, zájem na dlouhodobém bydlení nebo preferují jiná kritéria, a seznam si cíleně omezí,“ vysvětluje Žák.

O jeden byt se přitom často ucházejí desítky zájemců. „Setkáváme se pravidelně s tím, že se na pronájem zajímavého bytu hlásí okolo třiceti zájemců,“ uvedl Žák. Cena pronájmu přitom často nehraje nejdůležitější roli v tom, kdo byt dostane. „Většinou se domluví s tím zájemcem, se kterým najdou oboustranně výhodný kompromis,“ dodal Mašín.

Nejvíce rostou ceny za pronájem u malých bytů, například průměrný nájem v garsonce v loňském roce meziročně vzrostl o 7 procent, jak ukazuje statistika společnosti RE/MAX. Velké rozdíly jsou ale v jednotlivých regionech. Zatímco v Olomouckém nebo Zlínském kraji šly ceny dolů, v ostatních krajích stoupají. Extrémem je Pardubický kraj, kde byl nárůst téměř o padesát procent. Na vině je v tomto případě rozvoj automobilové továrny v Kvasinách, který způsobil masivní poptávku tisíců dělníků po bydlení.

Vývoj ceny garsonky 30m2 v jednotlivých krajích
Vývoj ceny garsonky 30m2 v jednotlivých krajích Foto:

Foto: RE/MAX

Ceny rostou i v případě prodeje nemovitostí. Podle statistiky vývoje cen nemovitostí v celé České republice, kterou sleduje aplikace CeMap, vzrostla za poslední rok průměrná cena bytu přibližně o 200 tisíc korun, u domů dokonce o půl milionu. Průměrná cena bytu je tak 2,3 milionu korun, cena domu potom stoupla na 3,9 milionu korun.

„Částky jsou vysoké hlavně kvůli Praze, kde došlo v roce 2016 k nárůstu cen nemovitostí o 10 procent a průměrný dům tady stojí aktuálně přes 10 milionů korun,“ vysvětluje Mašín. Plošně je zvyšování cen podle Mašína velmi nevyrovnané. „Zatímco v některých regionech se ceny nemovitostí zvýšily i o desítky procent, jinde stagnovaly,“ dodal.

Praha je na tom velmi špatně, co se týče stavby nových bytů. Rok 2016 byl v tomto ohledu statisticky nejhorší, počet zahájených bytů totiž klesl meziročně o více než 60 procent. To podle odborníků může vést k tomu, že lidé budou z města odcházet. Za problematickou situaci můžou komplikované předpisy, zdlouhavý proces schvalování, ale také problémy kolem Metropolitního plánu Prahy.

Čtěte také: Praze přibude 100 tisíc obyvatel. Stagnuje, nestaví se a ceny bytů rostou

Banky mění strategii. Kdo nenašetřil, už nedostane hypotéku

Průměrná cena nových bytů v Praze loni vzrostla téměř o pětinu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články