Šachistky se bouří proti mistrovství světa. Nechtějí hrát povinně v hidžábech

Mistrovství v Teheránu

Šachistky se bouří proti mistrovství světa. Nechtějí hrát povinně v hidžábechNOVÉ 2
Svět

pf Echo24

Část ženských profesionálních šachistek se chystá zrušit svou účast na mistrovství světa, které se bude konat příští rok v íránském Teheránu. Své zápasy by totiž musely odehrát povinně zahalené v hidžábu. Nespokojené hráčky už zaslaly svou stížnost Mezinárodní šachové federaci (FIDE), ta je však vyzvala, aby respektovaly zvyky hostitelské země. Informaci přinesl britský The Telegraph.

Skandál vyplul na veřejnost jen několik hodin poté, co bylo jako dějiště příštího mistrovství světa oznámeno íránské město Teherán. Organizátoři soutěže totiž prý všech 64 předpokládaných účastnic instruovali, že musí do svých zápasů nastoupit povinně zahalené do hidžábů.

Velmistryně ihned zaslaly svou stížnost, adresovanou přímo do rukou nejvyšších činovníků FIDE. Pokud by se federace nepostavila na jejich ochranu a nepožadovala u íránských pořadatelů uvolnění zákazu, hrozí dokonce část z nich bojkotem celé akce.

„Je zcela nepřijatelné pořádat jeden z nejdůležitějších ženských turnajů na takovémto místě a nutit v dnešní době ženy, aby se zahalovaly do hidžábu,“ poznamenala k celé věci americká šampionka Nazi Paikidzeová. „Jsem opravdu pyšná a poctěná tím, že jsem se kvalifikovala za Spojené státy na mistrovství světa. Pokud ale situace zůstane nezměněna, s nejvyšší pravděpodobností se té akce nezúčastním.“

Samotní představitelé FIDE však prozatím celou záležitost zřejmě odmítají řešit. Šachistkám prý pouze vzkázali, aby svých stížností nechaly a raději se přizpůsobily kultuře pořádající země. S tím se však zřejmě hráčky odmítnou smířit, celá věc se tak pravděpodobně potáhne i dále.

Ženy v Íránu musí nosit hidžáby na veřejnosti povinně od takzvané Islámské revoluce z roku 1979. Toto nařízení je u dámské populace striktně vyžadováno a tvrdě vynucováno hlídkami morální policie přímo na ulicích.

Čtěte také: Bez hidžábu, s jointem a v minisukni. Íránská mládež se bouří proti režimu

Odmítla ostříhat muslimku s hidžábem. Kadeřnici hrozí půlroční trest