Bez hidžábu, s jointem a v minisukni. Íránská mládež se bouří proti režimu
PARTY V ISLÁMSKÉ REPUBLICE
Přes den se prochází po ulici v hábitu a s šátkem na hlavě, večer se promenují v minisukních a na vysokých podpatcích. Pijí také alkohol, kouří marihuanu a tancují na rockovou či elektronickou muziku. To všechno by je mohlo dostat do problémů a zajistit jim brutální tresty jako je bičování. Mladí Íránci se však nevzdávají a volným životním stylem bojují proti konzervativnímu islámskému režimu. Jejich příběhy zveřejnil dopisovatel listu International Business Times.
Party, kam chodí po večerech mladí Íránci, se zpravidla konají u někoho doma. Dívky, které přes den chodí zahalené, aby vyhověly striktním nařízením náboženského režimu, hned ve dveřích odkládají své hidžáby a hábity. Odkrývají tak minisukně a boty na vysokých podpatcích, o jejichž nošení si přes den mohou nechat jen zdát.
Oficiální politice konzervativního režimu ale mládež neodporuje jen oblékáním. Dopisovatel listu International Business Times říká, že na podobných večírcích teče alkohol proudem a výjimkou nejsou ani lehké drogy jako je marihuana. Mládež stejně tak holduje „nemravné“ muzice jako je rock nebo techno.
Srdce se všem na večírku zpravidla zastaví ve chvíli, kdy se ozve zvonek u domovních dveří. Mohlo by to totiž znamenat, že se o akci dozvěděla policie – například od sousedů nebo někoho z účastníků. „V Íránu je nejtěžší někomu důvěřovat,“ poznamenal k tomu jeden z účastníků oslavy, jíž se dopisovatel zúčastnil. Prakticky každý, kdo se účastní oslav, podle něj aspoň jednou skončil na policejní stanici.
Policisté se však v mnoha případech nechávají uplácet. V Teheránu se dokonce výše úplatku ustálila na jednotné částce, a sice 500 000 riálů (necelých 400 korun). „Když jsme naposledy měli policistu za dveřmi, vzal si od nás peníze, usmál se a řekl, ať si užijeme zbytek oslavy. A i kdybyste je neuplatili, strávíte na stanici nanejvýš jednu noc. To není tak zlé,“ vysvětluje další účastník oslavy.
V některých případech jsou však policisté tvrdší. Například jednou policisté zadrželi 35 lidí, kteří oslavovali ukončení školy. Podle dopisovatele International Business Times dostali všichni za trest 99 ran bičem.
Íránský režim, který svou konzervativní politikou podněcuje mladé lidi k divokým oslavám, letos v létě přišel se zvláštní reakcí. Oslavy mladých lidí totiž vyhodnotil jako práci „zahraničních diplomatických misí, ambasád a konzulátů“. Na letní tiskové konferenci k tomu mluvčí prokuratury uvedl, že oslavy jsou organizovány se „společným cílem“. Dokládal to tím, že oslavy, jež policie rozpustila, měly v mnoha případech ty samé organizátory.
Úřad íránského prezidenta od roku 2013 zastává Hasan Rúhání, který bývá stavěn do protikladu ke svému předchůdci Mahmúdu Ahmadínežádovi. Za Rúháního vlády došlo ve většinově šíitské zemi k určitému oteplení, nejvyšší autoritou islámské republiky však i nadále zůstává duchovní vůdce země ájatolláh Sajjid Alí Chameneí.