1 šest let v zajetí teroristů

Al-Káida propustila dalšího zajatce. Ten si nejprve myslel, že jde o vtip

NOVÉ

Témata: , ,

Když mu řidič auta řekl, že je volný, myslel si Stephen McGown, že si z něj utahuje. „Řekl jsem mu: ‚Jasně, to určitě‘. Pak mi došlo, že si možná doopravdy nedělá srandu,“ řekl McGown, když po svém propuštění na svobodu uspořádal tiskovou konferenci. Po dlouhé snaze jihoafrické vlády jeho šestileté zajetí Al-Káidou skončilo 29. července, napsala zpravodajská stanice BBC.

Dvaačtyřicetiletý McGown, který má jihoafrické i britské občanství, o svých zkušenostech ve čtvrtek poprvé promluvil před médii. Před propuštěním jel v autě sám s řidičem a ten mu řekl, že může jít. McGown předpokládal, že řidič žertuje, a úplně přesvědčen nebyl ani ve chvíli, kdy přestoupil do jiného vozu, který na něj čekal. Až později během cesty mu všechno došlo.

„Byl to mimořádný moment, bylo to… wow,“ popsal onen okamžik. „Bylo těžké tomu uvěřit, pochopit to, protože za posledního pět a půl roku jsem prožil tolik vzestupů a pádů. Nevíte, čemu máte věřit a čemu ne,“ dodal Mc Gown.

Islamisté z Al-Káidy ho unesli v roce 2011, když navštívil město Timbuktu v Mali. Propuštěn byl krátce po Švédovi Johanu Gustafssonovi, který měl podobný osud, díky společnému úsilí Stockholmu, Johannesburgu a nevládní organizace Gift of the givers. JAR uvádí, že za svého občana nezaplatila žádné výkupné.

Čtěte také: Turistu unesla Al-Káida. Aby přežil, předstíral konverzi k islámu

McGown nevěří, že by teroristi znali jeho občanství, když jej zadrželi. Domnívá se však, že chtěli, aby byl Brit, protože britští zajatci jsou pro ně cennější. Sám neví, proč byl propuštěn. „Chtěl jsem tomu věřit, ale už jsem byl unaven z těch ran, které přišly pokaždé, když mi řekli, že mě brzo pustí,“ popsal své pocity.

Během svého věznění se McGown snažil zůstat pozitivně naladěný, aby se nevrátil domů jako „troska“. „Snažíte se zkrátka vytvořit nějakou rutinu a najít věci, které vám poskytují únik z té situace, například tělocvik,“ řekl. Se svými vězniteli prý zkoušel navazovat rozhovory. „Nechtěl jsem, aby se ze mě stal mrzutý člověk,“ dodal.

Čtěte také: Vstřícné gesto KLDR? Propustila vězněného kanadského pastora

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.