Dienstbier rezignovat nechce, na 'zprznění' zákona si ale trvá

Dienstbier rezignovat nechce, na 'zprznění' zákona si ale trváAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) utnul spekulace, že kvůli nesouhlasu se změnami ve služebním zákonu rezignuje. Zároveň však dál odmítá převzít za nově dohodnuté úpravy jakoukoli odpovědnost a trvá si na všech hodnotících výrocích, které v poslední době řekl. Včetně slov o 'zprznění' původního návrhu.

Bylo to narychlo svolané setkání. Ministr Dienstbier se krátce po poledni rozhodl, že něco musí udělat s dohady, které vyvolala ranní kvapně ukončená tisková konference o úspěších ČSSD. Ta se rozpadla ve chvíli, kdy přišla řeč na další postup prací na služebním zákonu. Dienstbier se jich od čtvrtka odmítá účastnit a nechtěl do nich zapojovat už ani své lidi.

Čtěte také: Dienstbier trucuje. Po rozepři se Sobotkou utekli před novináři

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si ho proto ještě během pátku vzal stranou, aby mu domluvil. Odpoledne pak Dienstbier předstoupil před novináře znovu a sám. „Moje včerejší vyjádření vyvolalo řadu spekulací, které bych doopravdy uvedl rád na pravou míru,“ spustil.

„Nerozhodl jsem se podávat demisi. Nerozhodl se ani premiér, že by se nechtěl se mnou ve vládě dál spolupracovat. Šlo spíše o vysvětlení těchto věcí.“

„Nemohu nést nadále odpovědnost za legislativní kvalitu toho, co má být během dvou týdnů zpracováno. A stále si trvám na tom, že takto složitý zákon nemůže být kvalitně zpracován během dvou týdnů ani těmi nejlepšími legislativci,“ uvedl ministr legislativu, který měl normu na starosti předchozí půlrok.

Čtěte také: Dusno mezi ministry. Jurečka poradil Dienstbierovi rezignaci

Dienstbier na dotaz serveru ECHO24.cz nicméně odmítl, že by kvůli služebnímu zákonu zvažoval rezignaci. „Nerozhodl jsem se podávat demisi. Nerozhodl se ani premiér, že by se nechtěl se mnou ve vládě dál spolupracovat. Šlo spíše o vysvětlení těchto věcí,“ prohlásil a načrtl, jak jsou mezi ním a Sobotkou rozdané karty.

Dienstbier přiznal, že si se Sobotkou říkají věci naostro

„K našemu vztahu s premiérem: Myslím, že je dobrý a že je i velmi otevřený. Otevřenost spočívá také v tom, že si navzájem – někdy i naostro, narovinu – říkáme nejenom příjemné, ale i nepříjemné věci,“ uvedl a dodal, že si Sobotky váží a chce s ním dál spolupracovat ve vládě i po stranické linii.

„To, co bylo dojednáno, co si pan Kalousek svým vydíráním vynutil, je podstatné zhoršení zákona a jeho klíčových parametrů, které měly zajistit odpolitizování, stabilizaci a profesionalizaci státní správy.“

Čtěte také: Dienstbier: Zákon je 'zprzněný'. Nebudu na něm dál pracovat

Dienstbier si trval na tom, že původní koaliční návrh byl „velmi solidní“ a že by zajišťoval „přiměřenou míru odpolitizování a stabilizace státní správy“. Znovu se opřel do kompromisu dojednaného s pravicovou opozicí. „To, co bylo dojednáno, co si pan Kalousek svým vydíráním vynutil, je podstatné zhoršení zákona a jeho klíčových parametrů, které měly zajistit odpolitizování, stabilizaci a profesionalizaci státní správy,“ uvedl.

Ministr si trvá na všech výrocích, zpět nevzal ani 'zprznění'

„A v tomto si trvám na všech hodnotících výrocích ve vztahu k dosaženému kompromisu. A také si trvám na tom, že nechci nést za legislativní kvalitu odpovědnost. Stejně tak nemohu garantovat splnění závazku vůči Evropské unii,“ pronesl ministr pro legislativu a dodal: „U původně předloženého zákona jsem byl ochoten ho hájit do posledního písmene. Obhajovat, že jsme splnili závazky z Evropské unie. Nejsem si jist, jestli bych to dokázal u kompromisu, který byl dojednán. Na všech těchto výrocích si trvám.“

Čtěte také: Sobotka prohrál na celé čáře. Služební zákon je teď zbytečný

„Spěch s sebou nese riziko velmi závažných chyb v zákoně, které se můžou samozřejmě objevit později a způsobit poměrně velké škody,“ varoval a skoro až pohrozil: „Zákon je z hlediska rozsahu práce zlomkem toho, co musí být učiněno, aby mohla být k 1. lednu 2015 skutečně spuštěna státní služba podle nové právní úpravy. Může se také stát, že když si někdo nebude uvědomovat, co bude potřeba po schválení zákona provést za kroky, tak může také napsat blbě zákon.“

Problém vznikl v lidech, které by Dienstbier ze svého týmu vyčlenil, aby na služebním zákonu dál pracovali. Ideálními kandidáty by byli totiž šéf legislativního odboru Jan Kněžínek a ministrova náměstkyně Kateřina Valachová.

Dienstbier ale zároveň zdůraznil, že kolegům na ministerstvu vnitra předal agendu kompletně a bez průtahů. „Dohoda s opozicí byla učiněna pozdě ve středu večer, hned ve čtvrtek ráno jsem dal naprosto jasné pokyny jak vládní legislativě, tak oddělení státní služby, aby připravily předání veškerých podkladů, které tady na Úřadu vlády máme k dispozici,“ zmínil s tím, že resort Milana Chovance (ČSSD) měl vše potřebné už během čtvrtka.

Problém vznikl v lidech, které by Dienstbier ze svého týmu vyčlenil, aby na služebním zákonu dál pracovali. Ideálními kandidáty by byli totiž šéf legislativního odboru Jan Kněžínek a ministrova náměstkyně Kateřina Valachová. Oba měli vyjednávání normy na starosti v předchozích měsících. Ani jeden z nich se ale do práce nyní nezapojí, což Dienstbier zdůvodnil jejich dalšími úkoly a plánovanou dovolenou. Chovancovi tak poslal dva jiné legislativce.

Čtěte také: Superúředník nebude. Pravice uspěla se změnami služebního zákona

Sdílet:

Hlavní zprávy