1 Zeď na hranicích s Mexikem

USA vypsaly tendr na zeď. Musí být hezká – ale jen na americké straně

, NOVÉ

Témata: , ,

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oficiálně začalo hledat firmu, která postaví zeď mezi Spojenými státy a Mexikem. Jeden z největších předvolebních slibů prezidenta Donalda Trumpa tak nabírá konkrétnější podobu. Zeď by měla být podle zveřejněných požadavků ideálně 9 metrů vysoká a na americké straně i esteticky příjemná na pohled, píše Reuters.

Zeď na jižních hranicích Spojených států má podle Trumpa zabránit ilegálním přistěhovalcům a pašerákům drog z Mexika, aby se dostali na americké území. Kontroverzní nová masivní zeď má nahradit tu stávající a Trump v předvolební kampani opakovaně prohlašoval, že ji nechá Mexičanům zaplatit. Ti to přirozeně odmítají. Podle posledních zpráv to nicméně vypadá, že Trumpův megalomanský projekt budou platit američtí daňoví poplatníci.

Úřad celní a hraniční ochrany, který spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, od pátku začal přijímat návrhy stavebního řešení zdi. Konkrétní požadavky zveřejnil na webu. Zeď by měla být ideálně 30 stop vysoká (9 metrů), postačí však i 18 stop (5,5 metrů). Cokoli pod 18 stop je „zcela nepřijatelné“. Zeď by taky měla být navržena tak, aby přes ni nešlo přelézt, ani aby se lidé nepodhrabali na druhou stranu spodem. Zeď by tak měla mít nejméně šest metrů hlubokou základnu.

Betonová zeď by také měla odolat útokům vedeným pomocí kladiva, heveru, sekáče, různých nástrojů na baterie, řezných nástrojů, autogenu apod. Úřad vypsal ještě jeden obdobný tendr, který ale nespecifikuje, že by zeď měla být betonová.

Nová zeď by měla být také esteticky příjemná na pohled – tedy na severní, americké straně. Měla by mít příjemnou barvu, která koresponduje s okolním prostředím. Vybraní uchazeči pak budou muset postavit prototyp o délce 9 metrů. Rozdělování prvních zakázek se očekává v dubnu.

Zatím není jasné, kolik bude zeď stát. Republikáni a Trump mluví o zhruba 12 miliardách dolarů (302 miliard korun). Reálné náklady však budou nakonec zřejmě několikanásobně vyšší. Podle uniklých informací ze zákulisí by výstavba zdi mohla stát až 21 miliard dolarů (528 miliard korun).

Podle Deutsche Welle varovala mexická vláda v minulých týdnech všechny mexické stavitele, aby se do výstavby zdi nezapojovali. Senátorka Gabriela Cuevas chce dokonce představit zákon, který by zakázal vládě spolupracovat s jakoukoli firmou, která se výstavby Trumpovy zdi účastní.

Čtěte také: Izraelská firma má zájem o Trumpovu zeď. Má na kontě plot u Gazy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.