Do Anglie prošel tunelem. Byl za to ve vězení, ale získal azyl

PROŠEL TUNELEM DO ANGLIE A JE VOLNÝ

Do Anglie prošel tunelem. Byl za to ve vězení, ale získal azylNOVÉ
Abdul Ráman Harún. Foto: FOTO: kentrefugeehelp.org.uk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Súdánský uprchlík, který vloni v srpnu prošel z Francie do Velké Británie skrze tunel pod kanálem La Manche a stal se tak prvním známým případem, který to dokázal, je definitivně volným azylantem. Abdul Ráman Harún ve středu sice slyšel u soudu rozsudek s trestem ve výši devíti měsíců za porušení zákona z roku 1861 o překážení v jízdě vlaku, ale vzhledem k tomu, že si už pět měsíců odseděl ve vazbě a poté za něj byla složena kauce, odešel od soudu jako svobodný.

Abdul Ráman Harún vloni v srpnu riskoval svůj život nebezpečným kouskem, o který se pokouší mnohem více migrantů, ale on se stal jediným zaznamenaným člověkem, kterému se podařilo projít skrz prakticky celý tunel pod kanálem La Manche za plného provozu. Tunel, který pod mořskou hladinou spojuje pevninskou Francii s ostrovní Velkou Británií, měří přitom padesát kilometrů.

Nyní může být čtyřicetiletý Súdánec spokojen. Soudní proces má za sebou a stal se z něj svobodný azylant na britských ostrovech, a to i přesto, že mu soud vyměřil devítiměsíční trest. Harún se nejprve hájil tím, že se cítí být nevinný, že zákon neporušil, ve středu se ale k činu přiznal, což pravděpodobně mělo vliv na výši trestu, píší britská média.

Harún se velmi snažil, aby se projíždějícím vlakům nepřipletl do cesty, protože by ho to pravděpodobně stálo život. Před soudem vypověděl, že vylezl na kovové rámy podél zdí tunelu pokaždé, když slyšel přijíždět vlak. Poté, co vlak projel, slezl a pokračoval v dlouhé cestě. Do toho se vyhýbal kamerám. Objevila ho až ostraha u anglického Folkestonu, kde se nachází výjezd z Eurotunelu. „I kdybych zemřel, nebylo jiné řešení,“ řekl Harún.

Firma Eurotunnel, provozovatel tunelu pod lamanšským průlivem, i někteří politici požadovali pro Harúna vysoký trest, který by odradil ostatní migranty snažící dostat se na britské ostrovy. Harún nicméně už v prosinci obdržel status azylanta, v lednu byl z vazby propuštěn po složení kauce, kterou uhradila organizace pomáhající uprchlíkům Kent Refugee Help, a po středečním soudním výroku se do vězení už nevrátí. To naopak přivítali mnozí aktivisté, jejichž přízeň si muž získal především způsobem, jakým se do Anglie dostal.

Harúnovi byl v prosinci přiznán status uprchlíka a byl mu udělen azyl, kvůli čemuž ho Velká Británie na základě Úmluvy o uprchlících z roku 1951 nemůže stíhat za nezákonný vstup do země. Harún má tak vyhráno a po soudech už chodit nemusí. Navzdory devítiměsíčnímu trestu navíc zůstává na svobodě.

Tisíce migrantů se během minulého roku pokusilo do Anglie více či méně úspěšně po kolejích dostat. Většina z nich se pod La Manchem pokoušela dostat na kamiony či samotné vlaky, několik se jich během těchto pokusů zabilo.

Harún je uprchlík z válkou sužované súdánské provincie Dárfúr. Stejně jako mnoho dalších nearabských Dárfúřanů vypověděl, že byl pronásledován džandžavídskými milicemi a nucen opustit svůj domov v roce 2004. Konflikt v Dárfúru, kde operují povstalecké skupiny proti diktátorské vládě prezidenta Umara al-Bašíra, se vleče již od roku 2003. Al-Bašír je obviněn z genocidy a ze zločinů proti lidskosti, které měl na několika skupinách obyvatelstva páchat i prostřednictvím nevládních milic Džandžavíd. V roce 2009 vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu na al-Bašíra zatykač.

Čtěte také: Do Británie přišel tunelem a vydupal si azyl

Čtěte také: AI: Súdánský režim zabíjí nepohodlné lidi v kontejnerech

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články