Komise přesvědčila Pelikána, aby zbavil mlčenlivosti šéfa žalobců Zemana

úniky ze spisů

Komise přesvědčila Pelikána, aby zbavil mlčenlivosti šéfa žalobců ZemanaAKTUALIZOVÁNO
Robert Pelikán Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

4
Domov

Renáta Bohuslavová

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v úterý na jednání vyšetřovací komise k únikům informací ze spisů, po více než dvou týdnech, souhlasil se zbavením mlčenlivosti pro nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Novinářům také zopakoval, že si stojí za výrokem o tom, že žádost policie o zbavení imunity poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka je snahou ovlivnit volby.

Ministr spravedlnosti po výslechu řekl, že se jeho velká část týkala zbavení mlčenlivosti pro nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, což Pelikán nakonec po průtazích udělal. Zeman se tak příští týden před poslanci bude moci k jednotlivým kauzám vyjádřit. „Mám radost, že jsme si to vysvětlili a konečně jsem se dozvěděl, v jakém rozsahu a proč je potřeba zbavit nejvyššího státního zástupce mlčenlivosti. Učinil jsem tak do protokolu, abych to neprotahoval,“ řekl Pelikán po jednání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Předseda komise Martin Plíšek z TOP 09 v této souvislosti mluvil o obstrukcích ze strany ministra Pelikána. „Udělal obstrukci a naschvál nezbavil Pavla Zemana mlčenlivosti. Bude tak jediný, kdo přijde před komisi a nebude zbaven mlčenlivosti. Naši žádost a její správnost pochopili jak premiér, tak ministr vnitra, tak policejní prezident, tak nejvyšší státní zástupce, jenom pan ministr Pelikán tuto žádost nepochopil,“ řekl pro Echo24 minulý týden Martin Plíšek.

Před jednáním komise ministr spravedlnosti řekl, že sám o pozvání před komisi nežádal a netuší tak, proč si ho pozvala. Také se vyjádřil ke svému dřívějšímu prohlášení v rozhovoru pro Respekt, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba z hnutí ANO) v kauze Čapí hnízdo právě nyní. Žádost proto označil za snahu ovlivnit volby.

„Řekl jsem, že pro ten konkrétní krok, což je žádost o vydání, při znalosti toho, jak funguje trestní řízení, si nedokážu představit jiný důvod, než snahu ovlivnit volby a na tom trvám,“ zopakoval před výslechem Pelikán novinářům.

To, že by jeho vyjádření nějak mohlo vyšetřování ovlivnit, popírá. „Já si myslím, že ani to, že aktuálně zastávám post ministerstva spravedlnosti, by mně nemělo upírat právo na kritické hodnocení věcí, které se dějí kolem mě,“ odpověděl Pelikán na dotaz redaktorky serveru Echo24.

Čtěte více: Pelikánovy obstrukce směrem k vyšetřování úniků ze spisů trvají. Teď jde před komisi

Mimo Pelikána před komisí vystoupila i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Po hodinovém výslechu uvedla, že se jí poslanci slov ptali na fungování systému, na kontroly uvnitř státního zastupitelství a na přístup a ochranu informací. Problém, který poslanci řeší, je podle ní velmi složitý. „Pokud by se podařilo najít nějaké řešení, které neomezí rozsah práv, tak to bude krok dobrým směrem. Já si to však v tuto chvíli neumím představit,“ řekla krátce po jednání.

Navíc striktně odmítla, že by slabým článkem v úniku informací bylo státní zastupitelství, což již minulý týden řekl i vrchní olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan.

Čtěte více: Úniky ze spisů: Od žalobců informace neunikají, tvrdil státní zástupce Ištvan komisi

Jako prvního vyslechla komise bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu. Jeho výslech navrhl člen komise za ČSSD Lukáš Pleticha. Ten také inicioval vznik celé komise. „Oznámil, že pan Pelta chce předstoupit se svým právním zástupcem před komisi a chce říct své poznatky o únicích informací do médií v kauze, ve které je obviněný,“ řekl krátce před jednáním novinářům předseda komise Martin Plíšek.

Komise řešila i dotace do sportu

Lukáš Pleticha po jednání komise řekl, že Pelta byl úniky informací do médií z kauzy údajného zmanipulování státních dotací na sport poškozen a jeho výslech byl prospěšný.

Pelta po výslechu pro Českou televizi řekl, že se k živé kauze nebude vyjadřovat. „Řešili jsme jen náš pohled na únik informací. Splnil jsem občanskou povinnost, že jsem se sem dostavil,“ řekl po jednání Pelta.

Dvaapadesátiletý Pelta je obviněn kvůli údajnému zmanipulování státních dotací na sport. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června. Z policejních spisů o případu unikaly do médií informace. Dozorující státní zástupce dokonce kvůli tomu požadoval stažení jednoho z článků, protože se obával, že zveřejněné informace budou zasahovat do průběhu trestního řízení.

Komise také vyslechla i Roberta Šlachtu. Ten po výslechu řekl, že po celou dobu, co byl šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), žádný únik řešit nemusel. Problém je podle něj v jednotlivcích. „Pokud tu budou lidé, kteří budou chtít informace ze spisů vynášet, tak se to bude dít stále,“ řekl Šlachta novinářům.

Čtěte více: V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.