Lex Babiš u ledu. Šéf ANO se o Agrofert bát nemusí

Střet zájmů

Lex Babiš u ledu. Šéf ANO se o Agrofert bát nemusíNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Andrej Babiš může být v klidu. Vládní krize i ultimáta ze strany koaličních sociálních demokratů jsou pryč. Zatímco v březnu chtěla ČSSD řešit střet zájmů ministra financí téměř okamžitě, v dubnu už problém odsouvala na začátek května a dnes až někam do období kolem prázdnin. Jednoduše už nejde o prioritu, což je vidět i na přístupu poslanců hnutí ANO. Ještě před několika týdny reagovali nervózní babišovci podrážděně a mluvili o možném konci vlády, dnes se ale šéf jejich poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek usmívá a říká: „Zatím jsme se nad tím tématem s koaličními partnery nepotkali.“

Návrh poslance ČSSD Jana Chvojky, jehož prostřednictvím chtěli sociální demokraté s Babišem zatočit, nutí budoucí ministry vybrat si mezi účastí ve vládě a podnikáním. Členům kabinetu totiž zakazuje současné ovládání firem a jakoukoliv majetkovou účast v médiích.

Podle nejnovějších prohlášení lidovců a sociálních demokratů by se novela zákona o střetu zájmů, která obsahuje i zmiňovanou novinku, měla dostat na pořad jednání koncem května, tedy na příští schůzi sněmovny. To ale nanejvýš ve druhém čtení, takže závěrečnou debatu lze čekat nejdříve nejspíš až po prázdninách.

Právě to se ale nelíbí pravicové opozici, podle níž zejména sociální demokraté berou zpátečku. Údajně jako vždy, když jim Babiš pohrozí.

„Já jsem čekal, že se sociální demokracie opět poleká a radši to posune na někdy později. Nejsmutnější na tom je, že se to správně mělo řešit už v zákoně o veřejných zakázkách. Tam ale premiér Sobotka vystoupil a řekl ne, tady to řešit nebudeme, počkejme na zákon o střetu zájmů. A teď to všichni vidíme. Myslím, že je jasné, že zákon do konce volebního období nebude, protože by příliš rozkmotřil vládní koalici,“ řekl deníku ECHO24.cz Marek Benda z ODS. „Je to jako vždy, ČSSD velmi hrdinně vystoupí proti střetu zájmů Andreje Babiše a když on zadupe a řekne, no počkejte, já o vás taky něco vím a ještě jsem ochotný odejít z vlády, tak se stáhnou,“ doplnil.

Faltýnek: Zatím jsme se nepotkali

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který začátkem roku s omezením Babiše původně přišel a poté ustoupil změnám připraveným ČSSD, už dokonce znovu načetl svůj pozměňovací návrh, podle nějž člen vlády nesmí být ovládající osobou podnikající právnické osoby.

„Uvidíme, jak to celé dopadne. Je tu poměrně vysoké riziko, že se to minimálně do léta vůbec nedostane ani do druhého čtení. Proto budu navrhovat pevné zařazení toho zákona. Koalice se zatím prý na ničem neshodla, ale ve druhém čtení se ještě nehlasuje, jen se načítají pozměňovací návrhy. Strany vládní koalice se ale očividně bojí i možného střetu ve druhém čtení,“ myslí si Plíšek.

Ten kvůli zákonu o střetu zájmů interpeloval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), podle kterého by sněmovna normu mohla schválit do léta. Pokud tedy koalice neupřednostní jiné priority.

Sociální demokraté i lidovci podle svých slov chtějí všechny případné pozměňovací návrhy nejdříve koaličně předjednat. A říkají, že zatím nad zákonem není shoda. Tu ale koalice najde jen velmi těžko, když změny míří i proti Babišovi a jeho hnutí je od začátku odmítá. Když měla koalice střet zájmů řešit naposledy, než se ke kontroverznímu bodu dostala, Babiš už z jednání odešel. A šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek deníku ECHO24.cz řekl, že se koaličními partnery zmiňované jednání doposud nijak neposunulo: „Zatím jsme se nad tímto tématem nepotkali.“

Nejdříve po prázdninách

Jenže zdaleka nejde jen o spor ČSSD a lidovců s hnutím ANO, které změny proti svému šéfovi vnímá jako porušení koaliční smlouvy. Podpora Chvojkova návrhu není stoprocentní ani u samotných sociálních demokratů. Zda se o návrhu mířícím na Babiše nakonec vůbec bude hlasovat – a případně v jaké podobě, tak zatím stále není jasné.

Pokud to ale poslanci nestihnou do prázdnin, což se teď zdá velmi pravděpodobné, na podzim už ho budou schvalovat jen velmi těžko. Bude před důležitými krajskými volbami a po nich zase přijde na řadu citlivé povolební vyjednávání. Čeřit přitom hladinu návrhem, kterému se ve sněmovně přezdívá lex Babiš, tou dobou nikdo nebude chtít.

„My nemáme k žádnému odkládání či parkování toho zákona důvod. Je potřeba to vyřešit,“ tvrdí přesto předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola. A stejně mluví i jeho kolega z ČSSD Roman Sklenák, podle kterého je možné, že nakonec koalice o zákonu nebude hlasovat jednotně. Otázkou zůstává, kdy to bude. „Nevylučuji, že bychom ještě do prázdnin stihli třetí čtení, ale považuji spíše za pravděpodobné, že bychom se k němu vrátili až v září,“ avizuje Sklenák.

Čtěte také: Babišovo podnikání? Koalici náhle střet zájmů už netrápí

Smyčka kolem podnikání politika Babiše se utahuje