1 PROTIÚTOK ŠÉFA ANO

Babiš: Tak ať si ČSSD udělá koalici s Kalouskem

NOVÉ

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) si v rozhovoru s novináři nebral servítky. Lídři opozice i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj udělali podraz, když ho kritizovali za velikonoční dovolenou. Sociální demokraté s ním prý nemluví jako s koaličním partnerem a můžou si klidně udělat koalici s Miroslavem Kalouskem, šéfem poslanců TOP 09. Právě Kalousek podle Babiše může zasednout v dozorčí radě Čepra, aby viděl, jak se daří byznysu s biopalivy vicepremiérovy firmy Agrofert.

Jak probíhalo vaše vysvětlování na klubu ČSSD (Babiš na něm byl hostem, pozn. red.)? Pan ministr Mládek to komentoval slovy, že jste jim dali nůž na krk a že nechcete přistoupit na debatu o přesunu státních firem pod jiné resorty. Prý jste vyhrožoval i rozpadem koalice...

Jsem první ministr, který skutečně vykonává akcionářská práva státu. Protože doposud ministři nominovali hlavně politické trafikanty do dozorčích rad. Firmy, které jsou pod ministerstvem financí, jsou bez politiků. A já to řídím ve prospěch státu, poprvé vyplatí dividendy v miliardách. Myslím, že to řídíme transparentně, ČSSD tam má svoje zástupce v dozorčí radě. Jediný problém nastal s kampaní pana Kalouska ohledně biopaliv. Ale nemám problém, aby v Čepru seděli zástupci koalice nebo aby tam vůbec nebyl zástupce ministerstva financí.

Dovedete si představit, že by v dozorčích radách státních firem byli i zástupci opozice?

Ano, v praxi si to umím představit. Není problém, aby si do Čepra šel sednout i pan Kalousek.

Pro mě je problém diskutovat se sociální demokracií o návrhu pana Kalouska. To principiálně odmítám.

Pokud by ČSSD podpořila návrh Miroslava Kalouska (firmy s majetkovou účastí států by už nemělo na starosti ministerstvo financí, pozn. red.), znamenalo by to konec koalice?

Pokud chce sociální demokracie dělat s Kalouskem koalici, tak nechť ji udělá. Domluvili jsme se na nějaké spolupráci. Myslím, že ty firmy řídím dobře. Pan Mládek by mohl také řídit ČEPS a jiné firmy, které má v portfoliu.

Sociálním demokratům by bylo bližší, kdyby státní podniky spadaly pod resortní ministry. Například Český Aeroholding pod ministerstvo dopravy. Myslíte si, že ministr Dan Ťok (za ANO) by tuto firmu neřídil tak dobře jako vy?

Pro mě je problém diskutovat se sociální demokracií o návrhu pana Kalouska. To principiálně odmítám. Máme nějakou koalici a dohody a nevidím nejmenší důvod na tom něco měnit.

Nemáte problém tedy ani tak s tím návrhem jako s tím, že s ním přišel pan Kalousek?

Pak Kalousek s tím přišel proto, aby udělal rozkol v koalici. A aby se mělo zase o čem diskutovat. Nevidím v tom racionalitu. Firmy jsou řízené transparentně, vydělávají peníze. Byla tam (na klubu ČSSD, pozn. red.) debata. Je vidět, že někteří kolegové neví ani, na co slouží dividendy a jak se vůbec řídí firmy. Pro mě je těžké bavit se s člověkem, který nikdy žádnou firmu neřídil.

Biopaliva jsou problematiku resortu zemědělství, je to jenom problém zemědělství.

Čtěte také: Mládek: Babiš nám dal kvůli Kalouskovu návrhu nůž na krk

Jak vypadala debata se sociálními demokraty o novele zákona o spotřebních daních, pokud jde o biopaliva?

Biopaliva jsou problematiku resortu zemědělství, je to jenom problém zemědělství. Ministerstvo financí tam hrálo jenom formální roli, že upravuje spotřební daň, která se zlepšuje ve prospěch státu. Máme závazky v rámci Evropské unie, které když porušíme, tak budeme muset platit penále. Myslím, že pan Jurečka (ministr zemědělství, pozn. red.) to musí obhajovat. Je to problém českých zemědělců, není to určitě problém ministerstva financí.

Ministr Jurečka na téma biopaliv uspořádal minulý týden setkání s novináři. Při dotazech na detaily ale odkázal na výpočty ministerstva financí. Například jak návrh změní zaměstnanost v České republice. Jak návrh podle vás změní zaměstnanost v odvětví? Přibude 14 500 nových pracovních míst, jak uvádí důvodová zpráva?

Návrh zákona řeší jenom to, že podpora biopaliv bude menší. Že rozpočet vydá méně peněz na tuto podporu. Pokud by sektor nefungoval, tak bude dopad na zemědělce obrovský, protože by museli veškerou řepku vyvážet, měli by nižší výnosy a měli bychom nižší daně. Dopad by byl určitě negativní. Podstata je v tom, že pokud nebudeme respektovat závazky Evropské unie, budeme platit velké penále až do doby, než to dáme do pořádku.

Měl jste na klubu ČSSD pocit, že jste grilován?

Určitě jsem neměl pocit, že jsem na jednání s koaličním partnerem.

Máme svérázného prezidenta, který si udělá i tak co chce – bez ohledu na to, jak budeme hlasovat. Ale myslím si, že ta cesta není dobrá.

Jak budete ve středu na vládě hlasovat o cestě prezidenta Miloše Zemana do Ruska a jejím proplacení? V souvislosti s přestřelkou mezi prezidentem a americkým velvyslancem.

Pan prezident určitě neměl říkat, že zavřel dveře velvyslanci Spojených států. V pondělí jedu do USA na služební cestu na týden, plánoval jsem ji měsíc dopředu a situace to není příjemná. I ta cesta, pokud ji pan prezident uskuteční, zbytečně vyvolá jenom negativní emoce v našich médiích a ve světě. Lepší by bylo, kdyby se to pan prezident rozmyslel.

A to vaše hlasování na vládě?

Nevím, jak ten bod bude vypadat. Jsem akorát překvapený, že prezidentovi, který je volen občany a má svůj rozpočet, vláda schvaluje každou cestu. Máme svérázného prezidenta, který si udělá i tak co chce – bez ohledu na to, jak budeme hlasovat. Ale myslím si, že ta cesta není dobrá.

Neměl by tam jezdit?

Tak určitě. Pokud chtěl vzdát hold ruským vojákům, tak si měl vybrat asi jinou příležitost.

Minulý týden vás i premiér Bohuslav Sobotka kritizoval za absenci ve sněmovně. Říkal, že ministři jsou dospělí lidé a že když jedná sněmovna, nemají si co brát volno z rodinných důvodů. Jak se k tomu stavíte, mluvili jste spolu o tom?

Nemluvili jsme o tom, protože to není fér. Všichni věděli, že jedu na dovolenou. Řádně jsem se omluvil. Já jsem se ptal, jestli můžu jet na dovolenou, když mám ve sněmovně body. A všichni odhlasovali, že se přeložily moje body na středu. Včetně pana premiéra. I pan Kalousek a pan Fiala. Je to jenom klasický podraz a okopávání, jak jsou naši klasičtí politici zvyklí. Není to fér. Pro mě je to uzavřená kapitola.

Čtěte také: Babiš se chlubí fotkou z hor. Kárá ho Sobotka i šéf sněmovny

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.