Švédsko rok tajilo stejné útoky jako v Německu

Politicky nekorektní sexuální násilí

Švédsko rok tajilo stejné útoky jako v NěmeckuNOVÉ
Publikum na koncertu zpěvačky Zary Larssonové ve Stockholmu 15. srpna. Foto: Reprofoto: Youtube
3
Svět

ac Echo24

Po Novém roce šokovaly svět silvestrovské sexuální útoky, kdy muži z řad imigrantů sexuálně napadli stovky žen v různých německých městech. Nejvíce v Kolíně nad Rýnem, kde policie chtěla útoky kvůli národnosti útočníku tajit. Nyní vychází najevo, že ve Švédsku se velmi podobný incident odehrál v létě 2014, kdy na hudebním festivalu skoro stovka převážně Afghánců sexuálně obtěžovala náctileté dívky. Deník The Local dokonce tvrdí, že k sexuálním útokům došlo na festivalu jak v létě 2014, tak o rok později a že nejmladším obětem bylo pouhých 11 let. Ve švédských médiích o kauze nepadla v té době ani zmínka.

Na náměstí ve Stockholmu se 15. srpna odehrál masový koncert švédské zpěvačky Zary Larssonové, která byla hlavní hvězdou festivalu We Are Sthlm. Festival se chlubí tím, že je největším evropským festivalem pro mládež. Na koncert přišly tisícovky lidí, z nichž většinu tvořily mladé dívky. Pro část z nich se však očekávaný večerní koncert brzo proměnil v noční můru, když jejich koncentrace na jednom místě těsně u sebe využilo asi 90 mladých i starších mužů a začali je sexuálně obtěžovat a napadat – snažili se jim dostat pod oblečení a osahávat je. „Jakmile jsme se dostaly do davu, začali nás osahávat. Bylo to příšerné,“ popsala své zkušenosti patnáctiletá účastnice festivalu.

Policie tu noc zasahovala proti téměř stovce útočníků, informoval švédský server Nyheter Idag. Ve švédském tisku však nebylo o události ani stopy. Podle informací serveru se policie několikrát pokusila největší švédský deník Dagens Nyheter kontaktovat a nabízela mu skrze jednu jeho novinářku informace o incidentech. Ta však policii stejně jako očitého svědka pokaždé odbyla.

,,O kauzu se tehdy nejdříve velmi zajímala a poslouchala mě, dokud jsem jí neřekl, že muži, kteří útočili, byli mladí žadatelé o azyl z Afghánistánu a Sýrie. Cítil jsem, že změnila tón hlasu, ale přesto řekla, že kontaktuje policii,“ řekl švédskému deníku Nyheter Idag očitý svědek útoků, který jeden čas pracoval jako psycholog u stockholmské policie. Policistu, který sloužil během útoků, kontaktovala novinářka pouze jednou a pak se již neozvala.

Financial Times obviňují policii

Poté, co propukla kauza silvestrovských útoků v Německu a začala nabírat stále větších rozměrů, se však stanovisko novinářky najednou změnilo. Onoho očitého svědka opět kontaktovala a po několika dnech napsala o násilí na festivalu článek, který noviny zveřejnily. Tvrdí, že dříve nemohla článek napsat kvůli rozhodnutí editora, který téma považoval za nepodložené.

Jinou verzi událostí nabídl deník Financial Times. Za účelovým utajováním kauzy před veřejností podle deníku nestojí švédské noviny, ale policie, která nechtěla dát zbraň do rukou švédské nacionalistické a antiimigrační straně Švédští demokraté. Policie se prý obávala, že by zájem tisku mohl podnítit rasistické nálady.

Čtěte také: Všichni podezřelí ze silvestrovských útoků jsou cizinci, prohlásil ministr