‚Hitler měl hnědé košile, dnešní oligarchové mají Rekonstrukci státu‘
Rekonstrukce státu útočí
Bartošek, Snopek, Urban, Mládek = „zatmívači“, kteří jdou proti zákonu na podporu transparentnosti, tvrdí nově billboardy iniciativy Rekonstrukce státu. Ta na začátku července rozjela kampaň, která má upozornit na poslance, kteří se podle ní snaží okleštit zákon o registru smluv. Protikorupční iniciativa se zaměřila na poslance ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Přestože poslanci ANO nejsou také podle iniciativy bez viny, na billboardové kampani chybí. Na kampaň už zareagoval lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, který ji označil za diktaturu oligarchismu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zase spojil iniciativu s Andrejem Babišem.
„Všechny státní firmy budou transparentní. Kromě těch, které nebudou,“ říká podle billboardu sociální demokrat Jan Mládek. Slova mu do úst vložili aktivisté z Rekonstrukce státu, která sdružuje protikorupční organizace, politiky a další subjekty. Jejím cílem je prosadit do konce volebního období devět protikorupčních zákonů. Skupina však v minulosti čelila kritice, že se chová jako lobbistická skupina. Lidovecký Bartošek dokonce v minulosti nazval Rekonstrukci státu PR agenturou ANO, když při prosazování centrálního registru smluv používala podobnou rétoriku jako Andrej Babiš.
Lidovec Bartošek: „Hitler měl své ekofašisty, hnědé košile a plátek Stürmer. Komunisté Lidové milice, PS VB, SSM a Rudé právo. A dnes to na mne dělá dojem, že jsou to žluté autobusy a Rekonstrukce státu. Osoby a doba se mění, postupy a cíle zůstávají!“
Rekonstrukce státu mu to v nové kampani „vrátila“. Bartošek s klaunským nosem na billboardu hlásí: „Chci průhledné financování státu, ale až v roce 2084!“ Řeč je o schváleném zákonu o registru smluv, podle kterého musí vybrané veřejné instituce – s několika výjimkami – zveřejňovat své smlouvy prostřednictvím registru smluv. Výjimek se však podle iniciativy hromadí tolik, že údajně hrozí, že ze zákona zůstane pouze název.
„Poslanci napříč stranami (ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, ANO, ODS) podali k 1. červenci 28 návrhů na výjimky z povinnosti zveřejňovat smlouvy pro veřejné instituce. Navrženo je i vynětí státem a městy ovládaných firem, přibližně 300 miliard veřejných prostředků ročně (po odečtení firmy ČEZ, která již výjimku má), včetně například krajských a městských nemocnic,“ píše Rekonstrukce státu v prohlášení.
Výjimka pro Budvar?
Zákon je nyní v testovacím období, které potrvá až do začátku července příštího roku, kdy se spustí registr naostro. Výjimku má kromě společnosti ČEZ i prezidentská kancelář, parlament, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad, ombudsmanka či menší obce. Výjimku chce mimo jiné Budějovický Budvar, který chce chránit obchodní tajemství a kvůli kterému aktuálně projednávají poslanci novelu tohoto zákona. O výjimku usilují také Česká televize, Český rozhlas či vysoké školy.
Podle iniciativy prosazují výjimky především komunista Václav Snopek, lidovec Jan Bartošek a sociální demokraté Jan Mládek a Milan Urban. „Mládkovo křídlo ČSSD se snaží zničit jedinou skutečnou reformu pro větší průhlednost vládnutí, kterou tato vláda zvládla prosadit,” řekl Pavel Franc z Rekonstrukce státu.
Billboardy, na které se můžete podívat ve fotogalerii, se snaží zmíněné poslance zesměšnit. Zobrazují je s klaunskými nosy a slogany jako: „Stát má ukázat, za co utrácí… Ale jenom mně!“ Iniciativa odkazuje na web zatmivaci.cz, kde jsou jmenovaní poslanci, kteří se údajně snaží „zatemnit“ státní financování. Jsou mezi nimi s otazníkem jmenovaní i poslanci ANO a ODS.
Bartošek: Jde o diktaturu oligarchismu
Vyvěšení billboardů však nezůstalo bez odezvy. Ostře do kritizoval například dotčený lidovec Bartošek. „Jsme svědky toho, jak parta angažovaných kapitalistů za aktivního podpory levých i pravých aktivistických skupin útočí na demokratické principy řízení státu,“ řekl serveru ECHO24.cz.
„Tady nejde o Bartoška, Mládka, Snopka či Urbana nebo kohokoli dalšího, ale o dlouhotrvající a cílevědomý pokus o změnu volebního systému a jeho nahrazení něčím, co lze charakterizovat jako diktatura oligarchismu. Současně jde také o odvádění pozornosti občanů od nekalostí a přehmatů, které se pod heslem boje proti kmotrům a korupci odehrávají. Hitler měl své ekofašisty, hnědé košile a plátek Stürmer. Komunisté Lidové milice, PS VB, SSM a Rudé právo. A dnes to na mne dělá dojem, že jsou to žluté autobusy a Rekonstrukce státu. Osoby a doba se mění, postupy a cíle zůstávají!“ dodal Bartošek.
Ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi se kampaň také nelíbí, podle něj registr poškodí konkurenceschopnost firem: „Bojovníci za registr smluv jsou pokrytci s přízemními materiálními zájmy. (...) Výsledkem jejich úsilí mají být zisky privátních společností a ztráty státu – tedy nás všech. A nebude to poprvé, co si ve svatém boji za transparentnost napakují kapsy.“ Státní firmy se dají podle ministra kontrolovat jinak: „V žádném případě ale taková ochrana státních firem před konkurencí neznamená, že budou zbaveny přísných kontrolních mechanismů, které standardně fungují. Nebráním se jejich zpřísnění.“
Kampaň je podle ministra „demagogická“. „Nehodlám se ohnout před lobbistickým tlakem demagogické kampaně postavené na vyvolávání negativních emocí a personifikaci. Je to ubohý projev Rekonstrukce státu, která se spojením s Andrejem Babišem a jeho obchodně-politickými zájmy zbavila věrohodnosti,“ spojuje Mládek kampaň se šéfem ANO.
Peníze i od Jančury
„Nejsme radikálně proti všem výjimkám, ostatně zákon jich už dnes mnoho obsahuje. Ale v současné panice podávají poslanci nedotažené a zbytečně široké návrhy, které by znovu utajily velkou část toho, co zákon odhaluje,” říká Josef Karlický z iniciativy Rekonstrukce státu.
Billboardy se objeví jen v Táboře, Českých Budějovicích a v okolí Čáslavi, kde se nachází regionální kanceláře těchto poslanců. Podle svého prohlášení zaplatila inciativa za billboardy 220 tisíc korun. Peníze má od partnerů a podporovatelů, finance má i od Student Agency podnikatele Radima Jančury.
Podle zástupců Rekonstrukce státu nemá kampaň politický cíl. „Není naším cílem nějak ovlivnit předvolební kampaně, za které strany letos utratí odhadem přes 100 milionů korun, ale upozornit na toto – nyní aktuální – téma,“ řekl pro server ECHO24.cz mluvčí iniciativy Nikola Hořejš. „Před komunálními volbami jsme například velmi hlasitě kritizovali Adrianu Krnáčovou, neboť se v té době zákon o registru smluv snažila pohřbít, a přesto ve volbách uspěla,“ dodal Hořejš.