Po třech letech z Česka odchází kanadský velvyslanec Jelinek

ČESKÝ RODÁK JELINEK

Po třech letech z Česka odchází kanadský velvyslanec Jelinek
Otto Jelinek. Foto: Foto: Wikimedia Commons/OISV
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po třech letech ve funkci kanadského velvyslance se s Českou republikou loučí Otto Jelinek. Za svůj největší úspěch považuje zrušení víz pro Čechy a obnovení pochroumaných vztahů obou zemí. Český rodák zdůraznil, že Češi mohou být hrdí na dobře zvládnutý přechod k tržnímu hospodářství i novou sebevědomou generaci. Jelinek, který má za sebou několik sporných kauz, před časem vyvolal kontroverze, když se zapojil do kampaně proti korupci.

„Když jsem přijal tuhle funkci, jel jsem do Prahy s jasným cílem, že víza budou zrušena, a to se také povedlo,“ řekl Jelinek. „Nešel bych sem, kdybych nevěřil, že mohu přispět ke zrušení víz a začít znovu stavět mosty mezi Českou republikou a Kanadou,“ dodal.

Vízová povinnosti zkomplikovala vztahy Česka a Kanady v červenci 2009. Kanaďané ji zavedli kvůli výraznému růstu žádostí o azyl, jichž bylo tehdy během dvou let více než 2800. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus v ČR. „Naše vztahy nebyly dobré, Kanaďané podcenili to, jak hodně z toho budou Češi naštvaní, od prezidenta přes ministry až po lidi z byznysu. Ti Kanadu téměř odepsali,“ řekl Jelinek.

Po třech letech od vyřešení vízové otázky jsou podle něj vztahy mezi Kanadou a Českem tak dobré, jak mohou mezi dvěma zeměmi být. Ocenil zejména spolupráci v oblasti IT, inovací a výzkumu. „Budoucnost není ve výrobě součástek do aut, ale v těchto oborech. Země, které se na ně nedokážou orientovat, budou zaostávat,“ řekl někdejší úspěšný krasobruslař.

Jako příklad dobré spolupráce mezi Českem a Kanadou uvedl například naplánovanou návštěvu předsedy kanadského Senátu v Česku, která se uskuteční na konci týdne. „Předseda českého Senátu (Milan) Štěch byl s podnikatelskou delegací v Kanadě na přelomu května a června a na začátku září sem přijede kanadská delegace,“ řekl Jelinek.

I s temnou minulostí bojoval proti korupci

Jelinek před časem vyvolal kontroverze, když se angažoval v kampani pěti zahraničních ambasád, jež si kladla za cíl bojovat proti korupci v České republice. Jelinek, který je známý jako mistr světa v krasobruslení z roku 1962 a bývalý kanadský ministr sportu v letech 1984-1988, má totiž podle kritiků spornou minulost.

Kanadský velvyslanec v 90. letech spolupracoval s emigrantem Janem Urbánkem, který za pomoci bratrů Kočkových vládl Holešovické tržnici. Otto Jelinek s Urbánkem figuroval například ve firmě Delta Climatizer, která organizovala velmi populární loterijní soutěž TV Bingo, kde policie odhalila miliónové podvody, a loterie po několika měsících od odhalení podvodů skončila.

Do politického života v zemi se Otto Jelinek zapsal, když pokryl tehdejší skandál ODS. To jsou ti slavní Lajoš Bács a Radjiv Sinha či záhadné konto ve Švýcarsku, které vedlo k pádu vlády Václava Klause a k tzv. sarajevskému atentátu.

Ještě před tím ODS angažovala auditorskou společnost Deloitte & Touche (D&T), kterou vedl a reprezentoval Otto Jelinek. Byl to právě současný kanadský velvyslanec v Praze, který se ujal zadání a nechal provést forenzní audit financí ODS z období let 1994-1997. A výsledek? Financování ODS je v pořádku.

Velvyslaneckou rezidenci v pražské Bubenči Jelinek opustí v září. Vystřídá ho Barbara Richardsonová, která jako velvyslankyně už působila v Zimbabwe, Angole, Botswaně či v Bangladéši.

Do Česka se ale Jelinek chce vracet. „Teď se chci vrátit za svou rodinou v Kanadě, ale k Česku se nikdy neotočím zády, milujeme to tady. Nikdy mne neomrzí pohled na Pražský hrad, pořád se na něj chodím koukat, je to jako z pohádky,“ uvedl.

Jelinek se narodil v roce 1940 v Praze, po roce 1948 jeho rodina emigrovala. V roce 1962 se stal krasobruslařským mistrem světa a o deset let později zahájil politickou kariéru. Celkem pětkrát byl zvolen poslancem kanadského parlamentu. V roce 1994 se přestěhoval do České republiky, kde se stal šéfem české pobočky firmy Deloitte a v roce 2002 šéfem pobočky firmy pro střední Evropu. Od roku 2007 do roku 2011 byl předsedou představenstva společnosti Colliers International. V roce 2012 se vrátil zpět do Kanady.

Čtěte také: Velvyslanci proti korupci? Kanadský kryl nelegální financování české politiky

Jelinkova sporná minulost velvyslancům nevadí. Hlavně, že jde s nimi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články