Gottwalda a Stalina tu za čestné občany nechceme, volají České Budějovice

ODEBRÁNÍ OBČANSTVÍ?

Gottwalda a Stalina tu za čestné občany nechceme, volají České BudějoviceNOVÉ
Klement Gottwald, Stalin Foto:

Foto: koláž Echo24 (zdroj: Wikimedia Commons/National Archives/CC0 1.0; Wikimedia Commons/self)

1
Domov

Echo24

Českobudějovické zastupitelstvo bude rozhodovat o tom, zda město zbaví čestného občanství komunistického prezidenta Klementa Gottwalda a sovětského diktátora Josifa Stalina. Navrhla to rada města. Jednalo by se patrně o první případy, kdy by někdo čestné občanství Českých Budějovic ztratil. Návrh na odejmutí tohoto titulu Gottwaldovi však v radě nezískal nadpoloviční většinu. Novinářům to ve středu řekli zástupci města.

Čestné občanství Českých Budějovic doposud získalo 118 lidí. Jako poslední tento titul obdržela v roce 1979 kosmonautka tehdejšího Sovětského svazu Valentina Těreškovová. Od té doby čestné občanství nikdo nezískal.

„Osobně se domnívám, že právě Stalin a Gottwald jsou symbolem 50. let 20. století,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD). V tehdejším Československu se v té době konaly vykonstruované politické procesy, při nichž byly k trestu smrti odsouzeny desítky lidí, mezi nimi například poslankyně Milada Horáková. „Gottwald byl vlastně vykonavatelem pokynů Stalina,“ dodal Podhola.

Gottwald i Stalin ztratili čestné občanství v řadě větších českých měst. Tohoto titulu minimálně jednoho z politiků zbavili například v Praze, Plzni, Zlíně nebo Opavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Místopředseda sněmovny Filip velebí Gottwalda: Postupoval demokraticky