1 Dárečky k Vánocům

Europol sestavil adventní kalendář z nejhledanějších zločinců

, NOVÉ

Témata: ,

Evropská policejní agentura Europol vytvořila adventní kalendář, sestavený z portrétů nejhledanějších uprchlíků před spravedlností na starém kontinentu. Cílem je prý učinit příští rok bezpečnějším. Kalendář je dostupný na internetových stránkách agentury, na Facebooku a na Twitteru.

„Od 1. prosince budeme po 23 dnů zveřejňovat jméno jednoho zločince z jednoho členského státu,“ řekl agentuře AFP mluvčí Europolu Gerald Hesztera. Jde podle něj o zločince, kteří byli odsouzeni za vraždy, únosy, terorismus či obchodování s drogami.

Kalendář začíná písmenem A jako Austria, a tedy portrétem šedesátiletého Rakušana jménem Tibor Foco, který byl odsouzen na doživotí za vraždu prostitutky, kterou zastřelil v roce 1986. V roce 1995 ale uprchl z vězení a od té doby je na útěku.

Video se zločincem, po kterém pátrá Česká republika, bude dostupné od 6. prosince, Slovensko přijde na řadu 19. prosince.

Od lednového spuštění internetové stránky Europolu se podařilo dopadnout 24 zločinců, z toho devět za pomoci občanů. „Doufáme, že zadržením některého z uprchlíků dáme občanům pěkný dárek pod stromeček,“ dodal mluvčí.

Čtěte také: Europol: V Evropské unii je několik set potenciálních teroristů

,