Zemanova finlandizace? Termín studené války, ohradil se Sobotka

'Nejde o vhodnou cestu pro ukrajinu'

Zemanova finlandizace? Termín studené války, ohradil se SobotkaNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl výrok prezidenta Miloše Zemana o finlandizaci Ukrajiny. Podle Sobotky nejde o vhodnou cestu pro Ukrajinu a především je to termín z dob studené války a rozdělení sfér velmocenského vlivu, kam by se premiér nerad vracel. Uvedl to během interpelací ve sněmovně na dotaz poslankyně Markéty Adamové z TOP 09.

Návrh na „finlandizaci Ukrajiny“ prezident Zeman vyslovil na konci listopadu během návštěvy Kazachstánu. Termín vychází z poválečného vztahu mezi Finskem a Sovětským svazem a označuje podřízení zahraniční politiky jinému státu při zachování vlastní svrchovanosti.

Čtěte také: Zeman doporučuje 'finlandizaci' Ukrajiny. Tedy podřízení Rusku?

„Finlandizace je něco, co bylo spojeno se studenou válkou, a já doufám, že se nedostaneme znovu do éry studené války.“

Sobotka připustil, že se k prezidentovu kontroverznímu výroku krátce vrátili na středeční schůzce na Hradě. „Já jsem přesvědčen, že finlandizace není vhodná cesta pro Ukrajinu,“ prohlásil na čtvrtečních interpelacích předseda vlády.

„Myslím si, že ten vývoj na Ukrajině překonal nějakou vnitřní fázi, která by mohla ve finlandizaci vyústit, a především si myslím, že finlandizace je něco, co bylo spojeno se studenou válkou, a já doufám, že se nedostaneme znovu do éry studené války, a jako něco, co bylo spojeno s filozofií sfér vlivů, které se respektovaly, sfér vlivů, které definovaly mocnosti a jednotlivé země se samy nemohly rozhodnout, jestli budou patřit do té sféry vlivu, nebo o svém vývoji budou rozhodovat jinak,“ zmínil premiér.

„Čili finlandizace podle mého názoru není systém, který bychom dnes měli v rámci stávající mezinárodní politiky používat a myslím si, že Ukrajina má právo na to, aby se rozhodla o své budoucnosti sama,“ dodal Sobotka.

„My jsme seděli s panem prezidentem sami dva v kanceláři a já jsem si nevšiml, že by tam byl s námi ještě pan Ovčáček.“

Premiér se podivil nad komentáři hradního mluvčího

Předseda vlády se zároveň pozastavil na tím, jak jeho schůzku s prezidentem komentoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Některá Ovčáčkova vyjádření totiž neseděla s tím, jak o obsahu setkání po jeho konci referoval novinářům premiér.

Čtěte také: Sobotka: Nejsem tu od toho, abych Zemana káral

„Musím říci, že mě také překvapily zasvěcené komentáře pana Ovčáčka, mluvčího pana prezidenta, po té schůzce, protože my jsme seděli s panem prezidentem sami dva v kanceláři a já jsem si nevšiml, že by tam byl s námi ještě pan Ovčáček. Čili docela mě to překvapilo, že potom pan Ovčáček komentoval to, o čem jsme spolu s panem prezidentem mluvili a o čem jsme naopak v žádném případě nemluvili,“ vzdechl si Sobotka.

Tento týden jde přitom už o druhý spor na lince mluvčí Hradu – předseda vlády. Ovčáček dal na své úterní tiskové konferenci dohromady Sobotkovu návštěvu do USA a problém ve vysílání České televize s vystřižením zmínky o miliardáři Zdeňku Bakalovi.

„Pan prezident byl cenzurním zásahem ČT překvapen a nemůže vyloučit, že tento zásah byl způsobem tím, že pan Zdeněk Bakala doprovázel premiéra Bohuslava Sobotku na jeho nedávné cestě do Spojených států amerických,“ uvedl Ovčáček. Sobotkou s Bakalou ale obratem odmítli, že by byli na společné cestě.

Čtěte také: Manipulace z Hradu: Sobotka, Bakala a cesta do USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov