Astronauti museli do úkrytu. Ohrožoval je ruský satelit
Vesmírné smetí ohrozilo ISS
Posádka Mezinárodní vesmírné stanice se ve čtvrtek musela na nějakou dobu ukrýt v únikovém modulu Sojuz. Astronauti se totiž na poslední chvíli dozvěděli, že se k nim řítí starý ruský satelit a hrozila ničivá srážka. Nakonec k nehodě nedošlo a posádka tak mohla pokračovat v misi. Staré satelity a další odpad na oběžné dráze Země však pro stanici představují vážné riziko, jak podotýká britský list The Independent.
Američan Scott Kelly a jeho dva ruští kolegové museli v únikovém modulu strávit necelou hodinu. K Mezinárodní vesmírné stanici se totiž po orbitě blížil úlomek starého ruského satelitu, který dříve sloužil k meteorologickým účelům. Úlomek však nakonec stanici minul v bezpečné vzdálenosti jedné míle a stanice i posádka tak zůstaly v pořádku.
Jednalo se přitom teprve o čtvrtý případ v 16leté historii vesmírné stanice, kdy se posádka musela ukrýt v únikovém modulu kvůli přibližujícímu se předmětu. Za normálních okolností, kdy se NASA o hrozícím nebezpečí dozví čas, zbývá dost času na to, aby celá stanice uhnula takzvanému kosmickému smetí z cesty. Tentokrát však došlo ke komplikacím a posádka se o blížícím úlomku satelitu dozvěděla jen s hodinovým předstihem.
I když se posádce ani stanici nic nestalo, incident narušil běžný chod stanice. The Independent uvádí, že trvalo více než hodinu, než se posádce podařilo komplikované zařízení znovu uvést do provozu a muselo tak dojít k reorganizaci jejich výzkumné práce. Americký člen posádky Scott Kelly si ale nestěžuje a je rád, že jsou všichni v pořádku. „Jsem rád, že nedošlo ke srážce. Skvělá koordinace v mezinárodním týmem na zemi. Výborný trénink,“ vylíčil stručně své dojmy na sociální síti Twitter.
.@NASA @Space_Station Happy there was no impact. Great coordination with international ground teams. Excellent training. #YearInSpace
— Scott Kelly (@StationCDRKelly)
July 16, 2015
Trio kosmonautů, které kromě Kellyho tvoří ještě Rusové Michail Kornienko a Gennadij Padalka, je ostatně na kosmické smetí zvyklé. Od března, kdy tam dorazili, totiž stanice musela už dvakrát (v dubnu a červnu) uhnout z cesty blížícím se troskám. Do únikového modulu Sojuz se však posádka musela naposledy ukrýt v roce 2012. Kelly a Kornienko jsou na stanici v rámci své jednoroční mise. Pokud zde Kelly vydrží zbývajících 6 měsíců, vytvoří nový rekord americké kosmonautiky.
Čtěte také: Rok ve vesmíru začíná. Rus a Američan odstartovali
Kosmické smetí na oběžné dráze Země představuje vážný problém nejen pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Úlomky starých nebo vybuchlých družic a satelitů, které se pohybují po oběžné dráze, totiž nemusí být ani příliš velké, ale kvůli vysoké rychlosti můžou způsobit vážné škody.
Výrobci kosmických zařízení se proto snaží vytvářet své stroje tak odolné, jak jen to jde, aby se pokud možno nikdy nerozpadly. I tak ale nehodám zcela zabránit nelze. Například loni v únoru kvůli selhání baterie vybuchl americký meteorologický satelit, který oběžnou dráhu „obohatil“ o desítky a stovky nových úlomků.
Americké ministerstvo obrany v současné době eviduje celkem 22 000 kusů kosmického smetí, přičemž zaznamenává pouze ty objekty, které jsou větší než 4 palce (přibližně 10 cm). Kromě toho tu však podle různých odhadů může být dalších až 500 000 menších úlomků. Ty sice mívají velikost kolem jednoho palce (2,53 cm), ale i tak představují vážné nebezpečí pro nejrůznější vesmírná zařízení. Podle Independentu se proto objevily návrhy, že by nebylo od věci kosmické smetí „sestřelovat lasery“ nebo „chytat do obřích košů“.