Šéf ODS Fiala: Premiér má dát Babišovi nůž na krk

Střet zájmů ministra financí

Šéf ODS Fiala: Premiér má dát Babišovi nůž na krkROZHOVOR 1
Domov

Jan Kálal

Permanentní střet zájmů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se u biopaliv přetavil do politické praxe. A proto opozice musela přijít s vůbec prvním hlasováním o nedůvěře vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), míní šéf ODS Petr Fiala. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz zmiňuje, že by premiér měl dát vicepremiérovi „nůž na krk“ a nedovolit mu profitoval z účasti ve vládě. U Babiše by pak Fiala ocenil prodej minimálně některých částí Agrofertu.

Proč přichází první hlasování o nedůvěře Sobotkově vládě v úterý 26. května, 16 měsíců od jejího nástupu?

Je to pravý okamžik. Nepoužili jsme pokus o vyvolání nedůvěry vládě ani ve chvíli, kdy Sobotkova vláda prosazovala různá socialistická opatření. Teď se děje něco mimo rámec standardních demokratických pravidel, kdy se permanentní střet zájmu Andreje Babiše materializuje v to, že si pro svoji firmu přihrává finanční prostředky. A ostatní tomu přihlížejí. Ještě se to děje formou neuvěřitelného pokrytectví, kdy Babiš vyhlásí, že podporu pro biopaliva zruší, jeho poslanec to navrhne, a pak jsou při hlasování pro jenom tři poslanci ANO. Ostatní umožní, aby tento střet zájmů pokračoval. Je to něco tak nehorázného, že tomu opozice nemůže přihlížet.

Na vyslovení nedůvěry je zapotřebí 101 poslanců, vy jich máte ve třech klubech 52…

Kdybychom měli dost hlasů, tak vládneme. Vytváříme šance pro poslance vládního tábora, aby přemýšleli nad tím, jestli je to pro ně ještě přijatelné. Jestli chtějí asistovat u takového střetu zájmů a otáčení státních peněz k soukromé firmě. Nebo jestli chtějí třeba hlasovat podle svého svědomí. Minimálně vytváříme prostor pro seriózní debatu o tom, co se tady děje. Lidé Andreje Babiše volili a věděli, že je podnikatel. Nemohli ale tušit, že si jako ministr financí bude připravovat zákony, které pro jeho firmu budou přinášet miliardové zisky. Není to normální a je proti tomu potřeba všemi silami protestovat.

Čtěte také: ‚Kolosální vláda oligarchy‘. Bude se hlasovat o nedůvěře kabinetu

Babišův vlastní biogól: usvědčilo ho jeho ministerstvo

Lidé mohou mít ale také už dost toho, když se politici mezi sebou hádají. Černý scénář pro hlasování o nedůvěře je takový, že se lídr TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf ANO Andrej Babiš budou překřikovat v tom, kde je větší lhář a v čem má kdo jakou zálibu. Nebojíte se toho, že věcná témata zapadnou?

Nebojím se toho, ale vidím, co se odehrává. Pan Babiš i jiní politici vládního tábora se okamžitě pokusili věcnou debatu stočit na problém, jak se chová Miroslav Kalousek nebo někdo ve sněmovně. Považuji to za neseriózní. Bylo tu obviňování poslance z toho, že pije, nebo podobné nesmysly. Do politiky toto nepatří, máme vést debatu o tom, že každý z nás bude přímo či nepřímo platit Andreji Babišovi na jeho obchody. A to nezakryjí urážky ani snaha stočit to na osobní spor. Stále víc lidí podle mě začíná vnímat, že jde o věcný a zásadní problém pro kvalitu demokracie.

Delší dobu říkám, že Sobotkova vláda realizuje socialistický program výměnou za to, že se současně uskutečňuje byznys Andreje Babiše. Komunistům se socialistický program líbí a tradičně mají také sympatie pro oligarchy.

Konzultovali jste možnost, že by Miroslav Kalousek v debatě ubral plyn a ODS ho naopak přidala? Abyste i Andreji Babišovi sebrali terč a neměl příležitost na obdobné laciné výpady?

Strategii takto nepromýšlíme. Kdo vystupuje za TOP 09, je její věc, do toho nám nic není. Neubíráme, ani nepřidáváme plyn. Hájíme konkrétní věci, hájíme lidi před nesmyslnou šikanou ze strany státu a podnikatele před třídním bojem, který proti nim vede Sobotkova vláda. Nápad na vyslovení nedůvěry vládě byl v našich stranách spontánní. Nebylo to tak, že bychom nějak složitě taktizovali. Když jsme viděli pokrytectví v otázce biopaliv, kde v koalici svaluje odpovědnost jeden na druhého.

Čtěte také: Babiš: ‚Kalousek byl opilý už ve 12 h‘. Ten žalovat nebude

Nemohlo vaše voliče překvapit, že jste se tu spojili s Úsvitem?

Myslím si, že to nemůže nikoho překvapit. Jsem rád, že část lidí z bývalého uskupení Úsvit nás v tomto podporuje. Na řadu věcí máme rozdílné názory, ale v některých je vidět, že rozumnější část Úsvitu také některé věci považuje za nepřijatelné. Naopak mě nepřekvapuje, že podporu vládě ohlásili komunisté. Delší dobu říkám, že Sobotkova vláda realizuje socialistický program výměnou za to, že se současně uskutečňuje byznys Andreje Babiše. Komunistům se socialistický program líbí a tradičně mají také sympatie pro oligarchy. Obě podmínky tu mají naplněny.

Čtěte také: Co probírali šéf ODS s lídrem Úsvitu?

Čeho chcete fakticky dosáhnout? Nejbližší sněmovní volby mají být až na podzim 2017…

Možná není jiná alternativa, jak seskládat vládní většinu. Ale určitě je jiná alternativa, jak se tato většina bude chovat, co bude chtít po Andreji Babišovi a jaké nastaví podmínky. Dáváme vládním stranám šanci promyslet to, přeskládat to a udělat věci jinak.

Existuje matematická varianta, kdy se sociální demokraté a lidovci spojí s ODS a TOP 09 a dají dohromady většinu 106 hlasů. „Protibabišovská“ koalice…

Takto jsem to nepočítal ani jako politolog, protože by mi taková matematický úvaha připadala politicky trochu divná.

Co se ale dá pak přeskládat?

Vláda si může nastavit jiná pravidla hry a nedovolit toto extrémní zneužívání vládní pozice pro vlastní byznys. To je jedna z variant. Pokud vláda při hlasování o nedůvěře padne, budeme hledat nějaké řešení. V tuto chvíli je důležité, abychom se bavili o střetu zájmů a vláda se k němu nějakým způsobem postavila, což se nestalo.

Je na Bohuslavu Sobotkovi, aby z toho vyvodil nějaký závěr. Obávám se, že mu to vyhovuje. Za to, že je premiér a může realizovat svůj sociálnědemokraticky program, nechává Andreje Babiše řádit.

Pomohlo by celé věci, kdyby Andrej Babiš prodal Agrofert? Nebo byste mu stejně nevěřili, že ho někde zezadu neřídí?

Andrej Babiš zatím neudělal nic. Sám o sobě říká, že občas plácá, něco nevěděl, s něčím se neseznámil. Nevím, co by mohl udělat, aby to bylo důvěryhodné. Ale kdyby se zbavil některých svých aktivit, které vyvolávají střet zájmů, je to určitě krok dobrým směrem. Pokud si neumí odpovědnost vyvodit pan Babiš sám, žádám, aby ji vyvodil premiér Bohuslav Sobotka.

Co má premiér udělat? Vyhodit svého koaličního partnera z vlády? Nebo mu zavázat ruce?

Zatím neudělal nic. Musí třeba jiným způsobem přistoupit k zákonu o biopalivech, udělat nějaká opatření. Položit mu „nůž na krk“. A říct mu: „Pane vicepremiére, pokud se nezbavíte toho a onoho, tak to nemůžete dělat.“ Je na Bohuslavu Sobotkovi, aby z toho vyvodil nějaký závěr. Obávám se, že mu to vyhovuje. Za to, že je premiér a může realizovat svůj sociálnědemokraticky program, nechává Andreje Babiše řádit tak, že si uskutečňuje svůj byznys. Platí teze, že výměnou za realizaci levicového programu se uskutečňují ekonomické zájmy pana Babiše.

A nemůžou si lidé zkrátka říct, že se jim přesto všechno i díky stávajícímu ekonomickému růstu žije líp než za Nečasovy vlády?

Jsem přesvědčen, že občané uvažují o politice racionálně a rozumně. A že si dokáží uvědomit, kde ta nebezpečí jsou. Zatím se to u nás vždycky v polistopadovém vývoji ukázalo.