Rozmach tradiční čínské medicíny v Česku? Kubek mluví o středověkých metodách
Čínská invaze
Šarlatánství, nebo tisíciletá moudrost? Provozování tradiční čínské medicíny v Česku má brzy získat zcela nový rozměr, protože ve Fakultní nemocnici Hradec Králové má pro tuto alternativní léčbu vzniknout zcela nová klinika. Tento fakt však jednoznačně odsoudila Česká lékařská komora. Zařízení, jehož stavbu zaplatí soukromá čínská firma, nemá podle ní na univerzitním pracovišti co dělat.
Prezident ČLK Milan Kubek označil v rozhovoru pro deník ECHO24.cz tento způsob léčení jako nevědeckou středověkou metodu. Rezort zdravotnictví si ale za projektem stojí a hájí ho mimořádným zájmem Čechů o čínskou medicínu.
Na klinice, která má být dokončena v roce 2018, vadí šéfovi České lékařské komory především to, že se alternativní způsob léčení stane součástí fakultní nemocnice. „Na univerzitním pracovišti nemá tradiční čínská medicína místo. Je to nevědecká metoda vytažená ze středověku. Ignoruje poznatky jiných oborů,“ uvedl Kubek.
Někteří zpochybňují už samotný původ tradiční čínské medicíny. Považují ji za pouhý soubor levných léčebných metod, které zavedl čínský vůdce Mao Ce-tung. Ten v padesátých letech nařídil oživit tradiční praktiky a léčit jimi v kombinaci s moderními poznatky. Poukázal na to například klub skeptiků Sisyfos, který v pátek udělil fakultní nemocnici anticenu Bludný balvan.
Čtěte také: Anticenu získal i lékař Hnízdil. Místo diagnóz prý chrlí lidová moudra
Rezort se ale kritice brání. „Tradiční čínskou medicínu podporujeme a vnímáme jako doplňkovou a zcela dobrovolnou možnost pro pacienty k odborné lékařské péči. Pacienti mají o tuto doplňkovou léčbu mimořádný zájem,“ zmínila pro ECHO24.cz Štěpánka Čechová z ministerstva zdravotnictví.
Že lidé chtějí tuto metodu léčby vyzkoušet, potvrdila také Fakultní nemocnice Hradec Králové. „Lidé mají o tradiční čínskou medicínu skutečně až nebývalý zájem a naše kapacity jsou v tuto chvíli zcela vytíženy,“ řekl pro ECHO24.cz ředitel nemocnice Roman Prymula. V nemocnici totiž funguje od loňského září ambulance tradiční čínské medicíny a klinika na ni naváže.
Jenomže i proti ambulanci má Česká lékařská komora výhrady a zahájila právní kroky. Kubek je přesvědčen, že zde někteří působí v rozporu se zákonem. „V královéhradecké nemocnici pracuje nejméně jeden člověk nelegálně. Pracuje jako lékař, ale není členem České lékařské komory,“ uvedl její prezident ČLK s tím, že instituce kvůli tomu podala trestní oznámení. To podle jeho slov policie odložila.
Královéhradecká nemocnice peníze dostane, když vstoupí do fondu
Vzniku kliniky musí ještě posvětit vláda. Stavbu, která bude podle informací Zdravotnického deníku stát 10 milionů eur (asi 270 milionů korun), má sice zaplatit soukromá čínská firma. Společnost CEFC China Energy Company Ltd. však částku poskytne pod podmínkou, že nemocnice vstoupí do Nadačního fondu tradiční čínské medicíny a právě o tom bude rozhodovat vláda.
„Fakultní nemocnice Hradec Králové se do nadačního fondu může zapojit pouze se souhlasem vlády. Vstupuje tam proto, aby získala investici na stavbu,“ řekl pro ECHO24.cz Jan Štoll z ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček to navrhne v průběhu letošního dubna.
Nadační fond pomáhala založit zmíněná čínská firma, která už v České republice investovala například do pivovarů nebo fotbalu a získala i 50% podíl ve finanční skupině J&T Finance Group. Podle informací Zdravotnického deníku bude budova kliniky patřit státu a hospodařit s ní bude fakultní nemocnice. Jestli má ale její účast ve fondu další podmínky, Štoll neřekl. Ošetření si budou platit pacienti sami, stejně jako v případě již existující ambulance TCM.
I při jednání mezi čínským prezidentem a českým premiérem zmínil Si Ťin-pching zdravotnictví jako jednu z klíčových oblastí spolupráce.
— Svatopluk Němeček (@NemecekSva) 29. března 2016
Zdravotnictví se stalo předmětem jednání během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který byl v Praze minulý týden. Politici podepsali memorandum, které podpoří vznik Asociace pro spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách a výsledek jednání si pochvaloval šéf rezortu Němeček také na svém Twitteru.
Čtěte také: Číňané podepsali v Česku třicet dohod. Jednu i o Zemanově koridoru