Turínské plátno se po pěti letech ukázalo veřejnosti

Obtisk Kristova těla

Turínské plátno se po pěti letech ukázalo veřejnostiNOVÉ
Detail turínského plátna Foto: Foto: Shuttershock
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Slavné turínské plátno je od neděle opět vystaveno v místní katedrále sv. Jana Křtitele. Tato významná křesťanská relikvie, o které se traduje, že obsahuje obtisk těla Ježíše Krista, byla zpřístupněna po pětileté pauze a pro veřejnost bude přístupná až do 24. června.

Přístup do katedrály, kde je plátno vystaveno, je zdarma, ale zájemci si musí v předstihu prohlídku zamluvit. Zatím tak učinil milion lidí a očekává se, že toto číslo dále poroste. Když bylo plátno v roce 2010 vystaveno naposled, vyšplhal se počet návštěvníků až na 2,5 milionu. Letos přislíbil účast i papež František, který sem zavítá až těsně před zrušením výstavy, očekáván je 21. června. 

Plátno, které měří na délku 4,4 metru, je už několik staletí předmětem debat expertů i veřejnosti. Podle některých názorů jde o látku, do které bylo krátce po sejmutí z kříže zahaleno tělo Ježíše Krista, zatímco skeptici poukazují na to, že podle rozborů textilie pochází až z vrcholného, respektive pozdního středověku. 

 „Co se počítá nejvíc je to, že toto plátno odráží jasně a přesně, jak evangelia popisují utrpení a smrt Ježíše Krista,“ prohlásil turínský arcibiskup Cesare Nosiglia, který zpřístupnění plátna doprovodil slavnostní mší.

Poukázal na to, že někteří lidé se na plátno chodí dívat opakovaně: „Znamená to, že je tady základní potřeba v srdcích lidí obnovit tento úžasný zážitek, který měli, když plátno viděli poprvé,“ řekl turínský arcibiskup. Podle něj se na plátno chodí podívat i mnoho nevěřících lidí a samotné vystavení plátna je příležitost, která lidi spojuje.

V severoitalském městě je relikvie uchovávána od roku 1578. Vědci uhlíkovou metodou již v roce 1988 zjistili, že plátno zřejmě pochází ze středověku, z 13. nebo 14. století. Někteří však namítají, že datování může být zkresleno znečištěním a požadují analýzu většího vzorku.

Testy rovněž nevysvětlily, jak se na plátno dostal otisk muže s ranami podobným těm, které podle bible utržil Kristus. Na konci roku 2009 vatikánská vědkyně na základě zkoumání nápisu na plátně oznámila, že bylo opravdu užito na zakrytí Ježíšova těla.

Čtěte také: Co bylo po ukřižování Ježíše? Objasnit to mohou vzácné relikvie

Našli jsme hrob Ježíše, jeho ženy a syna, tvrdí badatelé

Sdílet:

Hlavní zprávy