Vystřelí Aurora, nebo zůstanou „bílí koně“ politiků? Spor o rady ČT a rozhlasu

V sázce budoucnost médií

Vystřelí Aurora, nebo zůstanou „bílí koně“ politiků? Spor o rady ČT a rozhlasuNOVÉ
Televizní stávka 2000 Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Budou mediální rady jako nadále volit poslanci, nebo nepolitický „sněm moudrých“, jak je tomu třeba v Německu? O to se ve středu přeli ve Sněmovně šéfové veřejnoprávních médií i odborníci. Ministerstvo kultury má do konce roku připravit novelu zákona o fungování rad České televize a rozhlasu.

Současný systém, kdy mediální rady volí poslanci, je špatný, protože televizi a rozhlas činí příliš závislými na politicích a výsledcích voleb. To různými způsoby říkali zastánci radikální proměny pravidel pro volby rad. Například mediální analytik Milan Šmíd, který je v pracovní skupině pro přípravu novely. „Nemusíme střílet z Aurory,“ vystoupil naopak proti změnám ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan, který varoval před vytvořením pouhé „invalidní kopie“ německého modelu.

 V Německu mediální rady volí „velká rada moudrých“ jmenovaná profesními a občanskými organizacemi. Odpolitizování mediálních rad prosazuje vládní hnutí ANO, mluví o něm i KDU-ČSL.

    Z jiného úhlu se na problém podívala náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD), která má přípravu mediálních zákonů na starosti. „Při systému, jak existuje volba rad dnes, tedy zastřená nominace subjekty občanské společnosti, hrozí, že při masivnějším nástupu populistických subjektů na politické scéně, dojde k vychýlení plurality ve složení rad, což by mohlo mít neblahý dopad na regulaci a kontrolu České televize a Českého rozhlasu.“

Obrana zahrádkářů

    Chvílemi to ve Sněmovně vypadalo, že probíhá shromáždění na obranu zahrádkářů. Jeden z diskutujících totiž poznamenal, že přijetím „německého“ modelu získají rozhodující vliv nad veřejnoprávními médii „zahrádkáři“ a zástupci dalších zájmových sdružení. Další tři vystupující se rozhodli tuto v Česku populární zájmovou činnost hájit. „Zahrádkář je taky občan, taky divák a někdy třeba docela schopný kardiolog,“ prohlásila bývalá radní ČT Zdena Hůlová.
  

 Organizátor semináře, poslanec  ANO Martin Komárek poznamenal, že kritika současného stavu, kdy rady volí Sněmovna, se v poslední době v odborné i laické veřejnosti „otupila“. „Málokdo už dnes věří, že radní jsou bílí koně politiků,“ řekl Komárek. Dodal nicméně  že mediální zákony je třeba modernizovat. „Modelů je hodně,“ podotkl.

Nástup nových médií

    Mediální expert Milan Šmíd navrhoval, aby radní přestali být jako dosud placeni paušálem, ale maximálně podle počtu zasedání, a omezilo se tak podezření, že  plat radního je odměna pro „přátele politiků“. Novinář Karel Hvížďala připomněl, že nezávislost německé veřejnoprávní telvize se projevuje také tím, že rada nemůže odvolat šéfa televize, na to má v mimořádných případech právo pouze soud.

    Bývalý ředitel ČT Ivo Mathé by proti politické volbě radních nebyl, navrhl ale, aby rady vybíral Senát.

    Současný šéf ČT Petr Dvořák označil problém volby rad za marginální a požadoval, aby připravovaný zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání reagoval na proměnu, kterou média prošla v posledních letech. Upozornil například na to, že pokračující regulace veřejnoprávních médií podle něj povede především k rozšíření vlivu nových komerčních médií, která žádné regulaci nepodléhají.
  

 Kateřina Kalistová z ministerstva kultury oznámila, že na přípravu nových mediálních zákonů má čas do konce roku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz