Zpravodajci NSA nahazují udičku: tweetují šifry

Hádanka pro hackery

Zpravodajci NSA nahazují udičku: tweetují šifry
Byli v NSA opilí? Ne. Nabírají nové lidi. Foto: Twitter
1
Svět
Sdílet:

Agentura pro národní bezpečnost se rozhodla zabít dvě mouchy jednou ranou. O tom, že bude nabírat nové lidi, informovala na svém twitterovém účtu zakódovanou šifrou. Běžní uživatelé byli ze vzkazu zmatení a NSA tak podnítila na sociálních sítích vášnivé diskuze. Internetoví čmuchalové a počítačoví zvědavci ale vyřešili hádanku během několika minut. Další vzkaz čeká uchazeče dnes. Agentura je bude zveřejňovat s odkazem „Pondělní mise NSA“ až do konce května.  

Prapodivná složenina písmen se na twitterovém účtu NSA objevila minulé pondělí. Lidé spekulovali, zda si detektivové na večer trochu „přihli“, dělají si z celého on-line světa srandu nebo se někomu podařilo nabourat do systému zpravodajské agentury. Nakonec se ale ukázalo, že zdánlivě nesmyslný tweet byl udičkou k tomu, jak se stát zaměstnancem Centrální bezpečnostní služby.

Zakódovaná zpráva byla jednou ze základních "substitučních šifer", kdy je každé písmeno abecedy nahrazeno jiným. V překladu oznamovala toto: (hádanka pro všechny, kteří chtějí prolamovat kódy): „Chcete vědět, co znamená pracovat pro NSA? Tak to zkuste znovu každé pondělí v květnu a my prozkoumáme vaše šance podílet se na ochraně našeho národa.“

Mluvčí NSA Marci Millerová informaci potvrdila deníku CNN. Twitterový účet je řízen přímo náborovým úřadem bezpečnostní agentury a obdobné tweety bude zveřejňovat každé pondělí až do konce května. Hlavním úkolem celé „Pondělní mise“ je přilákat potenciální zaměstnance a zároveň si vybrat ty nejlepší a nejchytřejší, kteří by měli v budoucnu pomáhat s luštěním zašifrovaných zpráv a prolamováním kódů. 

Zpravodajské agentuře se rozhodně podařilo zapůsobit. Uživatelé zprávu z minulého pondělí sdíleli více než 1100x a většina médií o specifickém způsobu náboru informovala.   

Záznam v trestním rejstříku nevadí

Přestože práce u NSA vyžaduje bezpečnostní prověrku, ve snaze získat špičkové talenty oslovuje agentura i účastníky každoroční hackerské konference Defcon pořádané v Las Vegas. Mnoho účastníků se řadí mezi bezpečnostní experty, novináře, právníky a hackery, ale také škodící crackery a jiné kyber-kriminálníky. „Pokud jste v minulosti spáchali řekněme nějakou malou nerozvážnost, nebojte se. Není nutné automaticky předpokládat, že nemůžete být přijati k NSA,“ píše se přímo na náborových stránkách zpravodajské agentury. „Máte-li opravdu zájem, dlužíte sami sobě, abyste to zkusili.“

Podle Millerové dostává NSA měsíčně tisíce pracovních žádostí, a tak chce touto selektivní cestou naplnit své náborové cíle pro aktuální rok.

Americký historik a spisovatel Matthew Aid, který o Národní bezpečnostní agentuře vydal publikaci, uvedl pro server CNN, že v loňském roce se detektivové zaměřovali při získávání informací hlavně na zahraniční armády, vlády a korporace. Informace jsou chráněny na několika speciálních úrovních.

Pondělní tweet nebyl první kódovanou zprávou, kterou NSA vypustila do světa na Twitteru. Údajně už „postovala“ tři šifry, jednu např. k oslavě Dne svatého Patrika. Podle Aida tento nový způsob signalizuje úsilí bezpečnostní agentury získat nové odborníky, obzvláště po proslulé aféře s Edwardem Snowdenem, který světu odhalil informace o nelegálním odposlouchávání telefonních hovorů a internetových zpráv Američanů. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit