Účelovka a kampaň. „Vyřiďte si průkaz a volte Kalouska proti Babišovi“
VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
I tak vážná věc, jako jsou volby do Poslanecké sněmovny, mohou mít svůj hravý prvek. Například při předminulých volbách se lidé ve velkém rozhodli podpořit kandidáty z dolních příček kandidátních listin a „vykroužkovali“ tak některé favority z čelních příček kandidátek ze sněmovny. Podobně hravou formu má i letošní nápad podpořit Miroslava Kalouska ve volbách proti Andreji Babišovi.
Pravicová TOP 09 má voličskou základnu v Praze. Její lídr Miroslav Kalousek ale povede kandidátku ve Středočeském kraji. Utká se se svým politickým rivalem, šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který nemůže Kalouska „vystát“. Mezi pražskými intelektuály se tak začíná šířit nápad, jak v symbolickém souboji Kalousek-Babiš podpořit předsedu TOP 09. Řada lidí se chystá zažádat o voličský průkaz a odvolit v některém středočeském městě.
Zatím se jedná o nevelkou skupinu lidí, kteří se rozhodli, že nebudou volit ve svém kraji, ale dojedou odvolit do Středočeského. Nápadu by se ale mohli chytnout Babišovi odpůrci, kteří jsou aktivní na sociálních sítích a někdy za ním jezdí i na jeho předvolební mítinky, kde podepisuje svoji knihu, aby ho konfrontovali.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Ve Středočeském kraji v roce 2013 vyhrálo hnutí ANO přibližně s 20 procenty, před ostatními stranami ale nemělo velký náskok. ČSSD získala něco přes 18 procent a TOP 09 zůstala na třetím místě s necelými 15 procenty. Kalousek ale získal ze všech kandidátů nejvíce hlasů (10 246). Nejlepší výsledek za hnutí ANO zaznamenal poslanec Miloš Babiš, který získal 8 628 hlasů.
Kalouskovi přitom nahrává i to, že stejně jako loni i letos se budou lidé volící v zahraničí započítávat do výsledků Středočeského kraje. Právě u zahraničních voličů přitom TOP 09 při minulých sněmovních volbách dominovala. Volilo jí tehdy téměř 37 procent Čechů žijících v zahraničí, kteří se rozhodli do hlasování zapojit. Hnutí ANO v zahraničí volilo jen asi 10 procent. A lidé žijící v zahraničí se k TOP 09 přikláněli i v prezidentských volbách, když většinově podporovali jejího kandidáta Karla Schwarzenberga.
Hlasy ze zahraničí
Pro některé Čechy žijící v zahraničí ale nejsou volby do sněmovny těmi nejdůležitějšími, a tak si kvůli nim voličské průkazy ani zařizovat nebudou. „Volit pravděpodobně nepůjdu. Popravdě nevím, komu bych to hodilo, nemám žádného favorita, a tudíž se nebudu zařizováním voličského průkazu vůbec zdržovat,“ uvedla pro server Echo24 Češka Tereza, která žije v Londýně.
„Ani mi nedošlo, kdy jsou volby. Přeci jen to v zahraničí příliš nesleduji. Rozhodnu se až podle toho, zda budu mít čas si vyřídit voličský průkaz,“ uvedl serveru Tomáš, který žije ve španělském Madridu.
Tereza se ale hodlá zapojit do prezidentských voleb. „Prezident sice asi nehraje tak velkou roli v politice daného státu, ale má diplomatickou a reprezentativní funkci, takže v zahraničí je daleko více vidět. O tom, kdo je premiér, neví nikdo nic a v naší parlamentní demokracii stejně vždycky skončíme s koalicí, která občas ani neobsahuje vítěznou stranu,“ dodala.
Akci s voličskými průkazy rozjeli také Piráti. Ti chtějí zvýšit voličskou účast, a tak na svých mítincích lidem nabízejí, že jim vyřídí voličský průkaz, aby mohli volit kdekoliv po České republice. Podle člena Státní volební komise Václava Henycha v tom přitom není problém. „Pokud by ta konkrétní strana měla notáře, který by voliči ověřil podpis na místě, a ona žádost jenom doručila do místa trvalého voliče, je to podobné, jako kdyby volič žádal sám poštou,“ uvedl Henych pro ČT24.
České zastupitelské úřady v cizině by už měly mít přehled o tom, kteří ze zahraničních Čechů by si chtěli letos v říjnu vybírat poslance. Ve středu skončil termín, do kdy ambasády musely uzavřít voličské seznamy. Odešlou je pak ministerstvu zahraničí, které je do konce září předá ministerstvu vnitra.
Počet Čechů hlasujících v cizině se stabilně zvyšuje. Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6 700, o čtyři roky později 8 222. K předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na zastupitelské úřady 10 571 voličů z asi 14 tisíc zapsaných voličů.