1 Rivalové ve Středočeském kraji

Nejpikantnější souboj voleb: Babiš vyzve Kalouska, Hamáčka i Okamuru

NOVÉ

Témata: , , , , , , , , ,

Pravděpodobně nejzajímavější volební souboj proběhne v podzimních parlamentních volbách ve Středočeském kraji. Mimo jiné se zde utkají velcí rivalové - šéf hnutí ANO Andrej Babiš a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, kteří o sobě navzájem většinou nehovoří pěkně. Právě Středočeský kraj je přitom po hlavním městě obvodem s nejvyšším počtem obyvatel a tedy s nejvyšším počtem potenciálních voličů.

Politické strany a hnutí mají poslední týden na to, aby připravily kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny a podaly je na krajské úřady. Ve Středočeském kraji to zatím udělalo jen sedm stran či hnutí, jak pro server Echo24 uvedla Helena Frintová z úřadu. Jako první přitom většinou podávají kandidátky méně známé strany, ve Středočeském kraji to bylo například hnutí Řád národa. Zaběhlé strany většinou vyčkávají až do poslední chvíle.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Lídři, kteří kandidátky povedou, jsou ale většinou známí. Už teď je jasné, že zvláště zajímavý bude souboj právě ve Středočeském kraji. Za TOP 09 a hnutí ANO proti sobě půjdou nejznámější tváře, které jsou zároveň prakticky největšími politickými rivaly – Miroslav Kalousek a Andrej Babiš.

Babiš má tendenci vše špatné, co se v politice v posledních letech událo, dávat na vrub právě Kalouskovi. Ten na oplátku považuje Babiše za podvodníka a oligarchu, který ohrožuje demokracii v zemi. Ve svém volebním programu dokonce TOP 09 píše, že říjnové volby budou křižovatkou. Lidé podle strany musí rozhodnout, jestli chtějí skutečnou, nebo jen formální demokracii.

Ekonom Skopeček, pirát Bartoš i Okamura

Zatímco Kalousek bývá jedničkou na středočeské kandidátce dlouhodobě, Babiš ji povede poprvé. Při posledních parlamentních volbách vedla hnutí ANO ve středních Čechách nynější hejtmanka kraje Jaroslava Jermanová. Šéf strany Babiš původně řekl, že bude kandidovat z posledního místa a vyzval k tomu dokonce i šéfy jiných stran. Oblastní organizace ho ale nakonec nominovaly jako lídra.

V kraji ale tradičně nebude nouze o další velká jména. Kandidátku sociální demokracie povede předseda Poslanecké sněmovny a místopředsedy strany Jan Hamáček. Ten byl jedničkou i v roce 2013, kdy ČSSD skončila druhá za hnutím ANO. Včera zahájila kampaň pro Středočeský kraj ODS. Jejich kandidátku povede ekonom a poslanec Jan Skopeček. Rozhovor s ním čtěte ZDE.

Své kandidáty v posledních dnech představilo i hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a KDU-ČSL. Ty musely narychlo upravovat kandidátky poté, co se jejich společná koalice rozpadla a STAN odmítlo nabídku lidovců, aby šlo do voleb na jejich kandidátkách. Starosty tak povede místopředseda hnutí a náměstek hejtmanky Vít Rakušan, který měl být jedničkou i na společné koaliční kandidátce.

Díky rozpadu si tak polepšil lidovecký poslanec Ivan Gabal, se kterým se původně počítalo na druhé pozici společné středočeské kandidátky. Když jdou ale lidovci sami, Gabal bude logicky jedničkou. Volebním lídrem KSČM bude opět poslanec Stanislav Grospič a Piráti mají na prvním místě kandidátky předsedu strany Ivana Bartoše. Známá jména doplňuje ještě předseda SPD Tomio Okamura.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš umí své stoupence dostat k volbám, ostatní ne

Podnikatel Dědek obdivuje Babiše. I tak zamýšlí kandidovat za Starosty

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.