První letiště plně poháněné solární energií funguje v Indii

První letiště plně poháněné solární energií funguje v Indii 3
Tech
Oliver Jahn
Sdílet:

První plně solární letiště na světě je v provozu v indickém městě Kóčin a zelená energie mu svědčí. Během prvních dvou let testování se 400 solárních panelů osvědčilo a letos začalo být toto vytížené letiště po výstavbě dalších 46 tisíc panelů zcela energeticky soběstačné.

Impuls pro výstavbu solárních panelů o kóčinského letiště přišel v roce 2013, kdy bylo u tohoto jihoindického letiště postaveno 400 panelů pro zachycování solárního svitu. Během dvou let se provoz panelů osvědčil natolik, že se letiště letos rozhodlo pro výstavbu dalších 46 tisíc solárních panelů spolu s elektrárnou o výkonu 12 megawatt.

Nové solární panely fungují už tři měsíce a vedení mezinárodního letiště Kóčin si je nemůže vynachválit. Instalace panelů je v souladu s novou iniciativou čisté energie. Obecně rozšiřování povědomí o alternativních zdrojích je v znečištěné Indii jedno z ožehavých témat a nejrůznějších enviromentálních programů funguje celá řada.

K letišti přilehlá elektrárna produkuje ekvivalent energie potřebné pro roční provoz přibližně 10 tisíc domovů. Výstavba solární elektrárny trvala půl roku a stála v přepočtu více než 210 miliard korun. Obří investice ale letiště v Kóčinu nebrzdí a do budoucna se plánuje jeho další rozšíření.

S dalším rozšiřováním jednoho z nejvytíženějších letišť Indie bude ale nezbytné rozšířit i solární panely. Energie z nich je totiž v současnosti téměř plně využívána. Nápad se zalíbil i v ostatních částech Indie a nápad se plánuje rozšířit i do Libérie a dalších zemí, kam Indové investují.

Čtěte také: Průlom v solární energii: panely budou průhledné jako sklo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články