Statistika znásilnění jako německé volební téma. Kolik bylo případů?

Německo před volbami

Statistika znásilnění jako německé volební téma. Kolik bylo případů?NOVÉ 1
Svět
Sdílet:

V minulém týdnu vzbudila v Německu pozdvižení statistika bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), podle níž v této spolkové zemi v prvním letošním pololetí prudce vzrostl počet znásilnění. Nyní se ukazuje, že jeho čísla neseděla. Opozice ho viní z toho, že chtěl takhle citlivé téma zneužít v kampani před nedělními parlamentními volbami.

Herrmann, který je horkým kandidátem na funkci celoněmeckého ministra vnitra, původně uvedl, že počet oznámených znásilnění v prvních šesti měsících roku stoupl oproti stejnému období loňska o téměř 50 procent ze 463 na 685. Zároveň konstatoval, že počet případů, v nichž jsou podezřelými žadatelé o azyl, uprchlíci před válkou nebo cizinci, kteří mohou dočasně v Německu zůstat, se zvýšil dokonce o 91 procent ze 66 na 126 případů.

Tento týden už ale bavorské ministerstvo vnitra, jehož šéfa tvrdě kritizoval i zdejší premiér Horst Seehofer, uvedlo jiná čísla. Počet znásilnění podle něj ve skutečnosti stoupl o 4,4 procenta ze 68 na 71. Migranti jsou podezřelí ze 17 těchto činů, zatímco loni v prvním půlroce z devíti. Původní číslo 685 se podle ministerstva vztahovalo vedle znásilnění také na trestný čin sexuálního nátlaku.

Celkový počet sexuálních deliktů stoupl o 18,5 procenta z 2942 na 3485. Na rozdíl od Herrmanna ale jeho resort připomněl, že se na konci loňského roku zpřísňovaly zákony. „Je tak logickým následkem, že změna zákona vede k více trestním oznámením,“ řekl k tomu serveru Spiegel Online odborník na trestní právo Henning Ernst Müller.

Herrmann se kvůli svým nepřesným výrokům stal terčem kritiky nejen ve vlastní straně, ale třeba i u opozičních Zelených a v médiích. „Jeho vystoupení bylo stejnou měrou ostudné jako politicky nebezpečné,“ konstatoval list Süddeutsche Zeitung.

Ministrovi se podle deníku nesmí stát, že takto pomíchá čísla, zvláště u tak citlivého tématu a jen několik dní před volbami. Politika musí podle listu tento skutečný problém řešit racionálně a ne napomáhat šíření hysterie, což posiluje protiimigrační a protiislámskou Alternativu pro Německo (AfD).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články