Vitásková po odchodu z ERÚ založila insitut, zabývá se ochranou lidských práv

Nový institut Vitáskové

Vitásková po odchodu z ERÚ založila insitut, zabývá se ochranou lidských právNOVÉ
Alena Vitásková Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková založila institut, který se má zabývat ochranou a podporou lidských práv a svobod. Uvedla to v úterý sama Vitásková. Předsedkyní ERÚ byla do konce letošního července, kdy ji vypršelo funkční období. Vznik institutu podle ní není v rozporu se zákonným požadavkem, podle kterého nesmí rok od skončení na úřadu působit v energetice.

„Jde o neziskovou organizaci, zapsaný spolek, a vyloženě se zabývám ochranou potřebných lidí,“ řekla Vitásková. Institut, který nese její jméno, bude podle ní mít dvě sekce. Jedna se bude zabývat lidskými právy v Česku, druhá bude působit s přesahem do zahraničí.

Loni v únoru poslal Krajský soud v Brně Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková, která ERÚ šéfovala od srpna 2011, vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.

Vedení ERÚ převzala od začátku srpna nová pětičlenná rada v čele s předsedou Vladimírem Outratou. Většina analytiků a odborníků oslovených již dříve uvedla, že bývalá předsedkyně vedla úřad aktivisticky a vyhroceně. S novou radou se podle nich situace zklidní.

Vitásková se loni pokusila také o politickou dráhu, kandidovala za Úsvit – národní koalici do Senátu. Ve volebním obvodu Ostrava-město ale skončila v prvním kole a zvolena nebyla. V červencovém rozhovoru s ČTK uvedla, že do budoucna už na žádnou politickou funkci kandidovat nebude.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vitáskovou střídá ve vedení ERÚ pětičlenná rada. Zamíchá to s cenami energie?

Nezvyšujte riziko chaosu, vyzval Mládek Vitáskovou