Ředitel školy kvůli pohlavku nakonec sám rezignoval

Spor na Praze 8

Ředitel školy kvůli pohlavku nakonec sám rezignovalNOVÉ
Ředitel Miroslav Koranda Foto: Foto: volbaproprahu8.cz
1
Domov

Ředitel pražské Základní školy Glowackého Miroslav Koranda, který dal pohlavek žákovi, rezignoval. Čelil návrhu na odvolání, který projednalo vedení Prahy 8 a v úterý o něm mělo hlasovat. Verdikt měla radnice vyslovit už před dvěma týdny, na nátlak rodičů i žáků, kteří proti odvolání ředitele uspořádali demonstraci, své rozhodnutí tehdy odložila. Napsal to server Lidovky.cz.

„Pan ředitel oznámil Městské části Praha 8 jako zřizovateli Základní školy Glowackého, že se vzdává funkce,“ řekl Lidovým novinám bez dalších podrobností místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner. Za Korandu se postavili učitelé ze Základní školy Glowackého a také ostatní ředitelé škol z Prahy 8, kteří na jeho podporu sepsali otevřený dopis adresovaný radním.

Čtěte také: ‚Nejde o pohlavek, ale o politiku.‘ Rodiče protestují proti odvolání ředitele

Koranda dal pohlavek žákovi sedmé třídy v dubnu. Podle učitelů to byl mimořádný úlet vyvolaný vypjatou situací. „Pan ředitel musel během hodiny matematiky opustit třídu kvůli rvačce v jídelně, kterou učitelky nezvládaly. Třídě zatím zadal početní příklady. Když se vrátil, skupinka chlapců zlobila a na zadaných úlohách nepracovala. Poté, co je marně napomínal, řekl, že se chovají jako blbci. Jeden z nich na jeho slova zareagoval větou: ‚Od tebe to sedí‘,“ popsal situaci před pohlavkem výchovný poradce Základní školy Glowackého Martin Slabý.

Podle zastupitele Tomáše Němečka to ale nebyl ojedinělý případ. „Ředitel Koranda své žáky častoval urážkami a ponižoval. Navíc nešlo o běžný pohlavek. Chlapce udeřil tak, že mu spadly brýle a rozbily se,“ tvrdí zastupitel. Matka žáka ve stížnosti podané radnici Prahy 8 uvedla, že syn po ráně neslyšel na jedno ucho a musel být tentýž den vyšetřen na ORL. Lékařská zpráva, kterou mají LN k dispozici, ztracený sluch nezmiňuje, popisuje ale, že chlapec měl po políčku ještě v době vyšetření zarudlé ucho.