3 Neznáte malíře Tomka?

Záhada Zlaté uličky: proslulý spisovatel Coelho hledá muže z Prahy

, NOVÉ

Témata:

Jeden z nejznámějších světových spisovatelů Paolo Coelho, autor slavného Alchymisty, vyhlásil pátrání po neznámém Čechovi. Potkal jej v Praze počátkem 80. let a celé to zní jako zápletka z nějaké jeho příští knihy. Ten člověk se totiž musí prokázat dvěma předměty, které mu před 34 lety na ulici daroval.

Onomu muži, výtvarníkovi může být nyní kolem šedesátky. Je tedy o nějakých deset let mladší než slavný brazilský spisovatel, jenž letos v srpnu oslaví 69. narozeniny. Coelho se s ním setkal v lednu 1982, když – jak píše na svém webu – cestoval se svou ženou po Evropě a zavítal do tehdy ještě komunistické Prahy.

„V neděli ráno 24. ledna jsem v Zlaté uličce alchymistů viděli osamocenou postavu malíře. Byla zima, mrzlo, ale tento muž měl potřebu tam stát a tvořit. Jinak jsme v té uličce byli jen já a moje žena. Rozhodl jsem se koupit jednu z jeho kreseb. Byl tak rád, že navrhl, že ještě nakreslí moji ženu. Jen tak, zdarma,“ píše Coelho o muži, kterému tehdy mohlo být kolem 25 let.

Coelho po chvilce váhání a rozpaků souhlasil a dal mu navíc dva dárky – dvě jediné věci, které měl v kapse. A jelikož se nyní opět 19. března chystá do české metropole na výroční zasedání, rád by tam svého starého pražského neznámého uvítal jako čestného hosta.

„Poznám ho, protože se mi musí prokázat těmi dvěma dárky, které jsem mu dal,“ dodává spisovatel. A na závěr jeho vzkazu nechybí naléhavá výzva: „Pokud máte nějaké informace vedoucí k osobě tohoto malíře, prosím pište na adresu: tomarcelojosemendonca@hotmail.com.“

Z přiložených obrázků, které si můžete prohlédnout v galerii, se zdá, že Coelhův pražský malíř se tehdy podepsal jako Jan Tomek.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.