Klíčový moment. Revolucionáři se dostali v Hongkongu do parlamentu

Boj proti čínské vládě

Klíčový moment. Revolucionáři se dostali v Hongkongu do parlamentuNOVÉ
Lídři "deštníkové" revoluce Alex Chow, Eason Chung a Nathan Law. Třiadvacetiletý Law (vpravo) uspěl ve volbách do Zákonodárné rady v září 2016. Foto: Foto: Shutterstock.com / samuelwong
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Novodobá historie Hongkongu zažila další důležitý milník, vůdci tzv. deštníkové revoluce z roku 2014 se totiž stali po zářijových parlamentních volbách zákonodárci. Mladí prodemokratičtí politici získali klíčovou třetinu mandátů, což jim umožňuje blokovat některé zákony a čelit tak propekingské komunistické většině. Informuje o tom The Guardian.

Volby považovali mnozí za nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad Hongkongem převzali od Britů Číňané. Přestože se Hongkong těší v rámci Čínské lidové republiky celkem velké autonomii, v mnohých rozhodnutích a v mezinárodní politice má stále hlavní slovo čínská vláda. Nově zvolení prodemokratičtí vůdci budou podle svých slov usilovat o větší autonomii Hongkongu, či jeho úplnou nezávislost.

Prodemokratické strany získaly dohromady 27 mandátů v 70členné Zákonodárné radě a mají tak potřebnou třetinu k blokování zákonů, se kterými nesouhlasí. Jednalo se o první volby po tzv. deštníkové revoluci v roce 2014, kdy v ulicích protestovalo až 100 tisíc lidí, kteří okupovali hlavní ulice Hongkongu. Demonstrace byla po 79 dnech potlačena, dala však impuls ke stvoření politických stran a dalších sdružení usilujících o demokracii.

Jedním z lidí, kteří byli zvoleni do Zákonodárné rady, je jeden z vůdců předloňské revoluce Nathan Law, který kandidoval za stranu Demosisto, kterou spoluzakládal. Třiadvacetiletý Law je historicky nejmladším zákonodárcem v hongkongské historii. Letos v srpnu přitom unikl trestu vězení za organizaci demonstrací. Trest za „podněcování a účast na nepovolených shromážděních“ si spolu s kolegy odpracuje.

Další stranou, která má v parlamentu nově zastoupení, je Youngspiration, za který kandidoval i Sixtus Leung. Třicetiletý Leung, který se rovněž účastnil předloňských demonstrací, vidí jako jedinou možnou cestu vyhlášení nezávislosti. Jedině to podle něj zaručí svobodu dalším generacím. Sám se považuje za obyvatele Hongkongu, ne Číny.

Za Youngspiration uspěla i Yau Wai-ching, která je v pětadvaceti letech historicky nejmladší ženou v Zákonodárné radě. Doktorand na hongkongské polytechnické univerzitě Cheng Chung-tai byl zase zvolen za sdružení Civic Passion, které bojuje za změnu ústavy, která by omezila čínské pravomoci.

Nathan Law považuje výsledek voleb za velký úspěch, upozorňuje však, že prodemokratičtí lídři nyní musí postupovat proti čínské komunistické straně jednotně, aby dosáhli svých cílů.

Letošní zářijové volby zažily rekordní volební účast, hlasovat přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. Obyvatelé Hongkongu vybírali jen 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem.

Čtěte také: Lídři hongkongské revoluce do vězení nemusí. Trest si odpracují

Protest proti únosům knihkupců. Hongkongem pochodovaly 4000 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články