Lídři hongkongské revoluce do vězení nemusí. Trest si odpracují
Dozvuky ´deštníkové revoluce´
Bez trestu vězení vyvázli u hongkongského soudu tři vůdci předloňských prodemokratických demonstrací, kteří byli v červenci shledáni vinnými z podněcování a účasti na nepovolených shromážděních. Joshua Wong a Nathan Law byli odsouzeni k veřejně prospěšným pracím, třetí aktivista Alex Chow dostal trest s odkladem, informovala agentura AP. Law přitom kandiduje v záříjových volbách do místního parlamentu.
Devatenáctiletý Wong byl odsouzen k 80 hodinám a třiadvacetiletý Law ke 120 hodinám veřejně prospěšných prací. Také Chow si měl odpykat trest prací ve prospěch společnosti, v září ale zahajuje roční magisterské studium na Londýnské ekonomické škole v Británii, a tak jeho obhájce označil tuto formu potrestání za nevhodnou. Soudkyně mu proto udělila třítýdenní trest vězení s odkladem.
Leaders of Hong Kong‘s 2014 Umbrella Revolution avoid jail time https://t.co/JH0vELPvw7
— TIME.com (@TIME) 15. srpna 2016
Devatenáctiletý Wong byl hlavní osobností protestů, které vypukly v září 2014. Převážně mladí demonstranti tehdy 11 týdnů okupovali klíčové ulice Hongkongu, aby prosadili svůj požadavek na plně svobodné volby nejvyššího představitele města v roce 2017. Tento požadavek předtím zavrhla centrální čínská vláda, která znovu převzala správu nad někdejší britskou kolonií Hongkongem v roce 1997.
Zmínění tři aktivisté byli shledáni vinnými z toho, že na protest proti rozhodnutí Pekingu ohledně voleb přelezli 26. září 2014 plot před hongkongským vládním komplexem. Trojice byla společně s desítkami dalších nespokojenců zatčena. V reakci na to davy demonstrantů zaplavily oblast a požadovaly jejich propuštění. Policie proti nim zasáhla 28. září slzným plynem, což přivedlo do ulic další množství lidí. Na vrcholu protestních akcí bylo v ulicích až 100 tisíc osob.
Soudkyně mírný rozsudek nad trojicí studentů odůvodnila tím, že všichni tři mladíci měli doposud čistý trestní rejstřík, svými činy nechtěli ublížit ostatním lidem ani z nich mít vlastní prospěch.
Hong Kong student leaders avoid jail for 2014 democracy protest https://t.co/BB1WhURqUx
— Reuters World (@ReutersWorld) 15. srpna 2016
Studentští vůdci a organizace pro lidská práva proces odsoudili jako politicky motivovaný. Wong před soudní budovou prohlásil, že „bude pokračovat v občanské neposlušnosti nenásilnými akcemi, aby ukázal své odhodlání a vytrvalost v boji za lidská práva, demokracii a svobodu v Hongkongu“.
Podle kontroverzní volební reformy Pekingu, která se stala terčem protestů, má kandidáty na správce Hongkongu nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich mají hlasovat voliči. V početném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády. Reformu nakonec letos v červnu zamítl hongkongský parlament a její další osud je nejasný.