Peklo v Aleppu. Takhle ničí válka děti. Pohnou tyto snímky světem?
Krveprolití v Aleppu
Vleklá válka v Sýrii nemá na svědomí pouze stovky neznámých obětí, které po bombardování uvízly v zapomnění pod hromadami suti. Chladná čísla a statistiky raněných i zemřelých Syřanů doplňují na sociálních sítích také zcela konkrétní obrázky utrpení dospělých i malých dětí. Jejich strádání přímo ve zdevastovaném Aleppu dokumentují fotografové, to vše však často zcela mimo zájem mocnářů, kteří o osudu Sýrie rozhodují.
Na syrské město Aleppo útočí koaliční armády hned ve čtyřech frontách, celou operaci navíc doprovázejí neustálé nálety bombardérů. Syrská armáda začala operaci už minulý čtvrtek, ve svém útoku však hodlá za podpory svých spojenců pokračovat až do doby, než z města odstraní i poslední zbytky jednotek rebelů. To vše i přesto, že NATO hodnotí útoky na Aleppo jako zcela zjevné porušení mezinárodního práva.
Pouze za minulý týden bylo z Aleppa hlášeno 280 mrtvých, ve východní části města je navíc od zásobování potravin odříznuto zhruba čtvrt milionu lidí. Stranou válečného konfliktu přitom nezůstávají pouze dospělí muži, ale také jejich ženy či jen několikaměsíční děti.
İnnocent Syrian people are being killed with no exception for children and old women at the sight of the world #MassacreInAleppo pic.twitter.com/PUfmUHfjPG
— Oğuz Kaya (@OguzKaya___) 24. září 2016
Fotografové přímo v rozbombardovaném městě se na celou humanitární katastrofu snaží upozornit alespoň tím, že k bezejmenným obětem války doplní alespoň snímky konkrétních zasažených. Pohled na nesmyslnost celého konfliktu by pak podle autorů snímků mohl přesvědčit představitele koalice k ukončení smrtících útoků.
Syrian woman with her child
— #IRAQ شمرية العراق (@moonnor27) 23. září 2016
Victims under the rubble after a Russian air strikes on his home#warcrimes #HolocaustAleppo pic.twitter.com/DODwR4ERk0
Jedním z nejaktivnějších fotografů je reportér nizozemského deníku de Volkskrant Sakir Khader. „Ahoj tati, kde jsi? Ahoj synu, šel jsem se podívat po něčem k jídlu. Vrátím se, jak jen to bude možné. Jsi v pořádku, tati? Neměj obavy, jsem v pořádku,“ píše v popisku své fotografie, na níž je zachycen telefonující muž se zakrvácenou nohou.
Hi dad, where are you?
— Sakir Khader (@sakirkhader) 25. září 2016
Hi son, I went looking for something to eat. I'm coming as soon as possible.
Are you ok, dad?
Don't worry, I'm fine. pic.twitter.com/Zv07Sf9vsC
„Co když bude vaše dítě zabito, vaše město obléháno, vás dům bombardován, vaše rodina odtržena od sebe, budete muset žít ve válečné zóně,“ dotazuje se Khader u dalšího ze svých snímků. Na něm je tentokrát vidět zabalené děťátko, potřísněné krví.
Hi dad, where are you?
— Sakir Khader (@sakirkhader) 25. září 2016
Hi son, I went looking for something to eat. I'm coming as soon as possible.
Are you ok, dad?
Don't worry, I'm fine. pic.twitter.com/Zv07Sf9vsC
I další z nedávné série fotografií zobrazují utrpění dětí ve válkou zničeném Aleppu. „Obama označuje Assada za tyrana, Putin ho nazývá řešením, Kerry chce, aby zůstal, a syrští obyvatelé stále umírají při bombardování,“ komentuje Khader dohady představitelů světových velmocí nad krveprolitím v Sýrii.
What if
— Sakir Khader (@sakirkhader) 24. září 2016
Your child was killed
Your city was besieged
Your house was bombed
Your family was torn apart
You had to live in a war zone.. pic.twitter.com/3sWVxKWYdF
O ukončení krvavého konfliktu na Blízkém východě však prozatím nemůže být řeč. Namísto toho se velmoci pouze obviňují, kdo za úmrtí nevinných civilistů ve skutečnosti může. Pouze slovní přestřelkou na půdě OSN tak tedy zatím skončil spor Spojených států amerických, Velké Británie a Ruska, při níž Západ obvinil představitele Moskvy z páchání válečných zločinů na Blízkém východě. Kreml však toto nařčení okamžitě odmítl. Nevinní obyvatelé Aleppa tak mohou prozatím pouze doufat, že podobná prohlášení nakonec skutečně povedou k zastavení krveprolití na jejich blízkých.
Další obrázky z rozbombardovaného Aleppa si můžete prohlédnout ve fotogalerii.