Na exministra Pilipa míří insolvence, dluhy řeší prodejem zámečku
Exministr v insolvenci
Bývalý ministr školství a financí Ivan Pilip čelí insolvenčnímu řízení za desítky milionů korun. Pilip dluhy uznává, ale tvrdí, že je na řešení již domluvený. Má prodat svůj zámeček v Trnové, na který si před lety bral úvěr. Řízení je podle něj odklon od dohod, které s věřiteli udělal.
Podle vyjádření v insolvenčním rejstříku společnosti Reality Hradec, která je navrhovatelem řízení, jí Pilip dluží přes 24,5 milionů korun. Exministr dále dluží za úvěry Moravskému peněžnímu ústavu. „S ohledem na dlouhodobé neplnění splatných závazků těchto osob, jakož i vzhledem k exekučním řízením, která byla v minulosti vedena na osobu pana Ing. Ivana Pilipa a paní Ing. Lucii Pilipovou, pak v dané věci nezbývá než se připojit k předmětným insolvenčním návrhům,“ uvedl ústav ve vyjádření na svých stránkách.
Pilip se přitom před několika týdny vyjádřil, že všechny dluhy má vyřešené a zbývá mu poslední. Tyto dluhy měly být vyřešeny právě prodejem jeho zámečku v Trnové. „Seriózně jsme jednali. Návrh je odklon od dohod, které jsme udělali,“ řekl pro Aktuálně.cz.
Zámeček v Trnové si Pilip koupil s manželkou v roce 2006 a do roku 2008 ho kompletně zrekonstruovali. Vzal si na to úvěr u České spořitelny na 26 milionů. Pustil se také do podnikání ve stavebnictví a prodeji luxusních bytů. Tyto projekty ovšem kvůli finanční krizi v roce 2008 zkrachovaly a Pilip dlužil až 60 milionů korun. První dluh od spořitelny pak koupila právě společnost Reality Hradec.
Ivan Pilip byl ministrem školství za ODS v letech 1994 až 1997 a ihned poté ministrem financí mezi lety 1997 až 1998. Na konci roku 1997 se s Janem Rumlem a dalšími politiky odtrhl od ODS a založil stranu Unie svobody. V roce 2001 byl vězněm na Kubě, protože se tam setkal s místními disidenty. Kvůli jeho propuštění tehdy na Kubu přiletěl předseda Senátu Petr Pithart. V následujících letech byl Pilip viceprezidentem Evropské investiční banky a později byl ve výboru pro audit ve společnosti ČEZ.