Odškodné za průjem a ušlý zisk půjde do desítek milionů

Vodohospodáři odškodní havárii

Odškodné za průjem a ušlý zisk půjde do desítek milionůNOVÉ 1
Domov

kn Echo24

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyplatí kvůli víkendové havárii vody na odškodném desítky milionů korun. Informoval o tom server ihned.cz. Týká se to restauratérů, kterým ušel zisk, a lidí, kteří měli zdravotní potíže. Jednotlivci by mohli dostat několik tisíc korun, stačí poslat kopii lékařské zprávy. Kompenzace chtějí vodhospodáři začít vyplácet, co nejdříve.

„Budeme kompenzovat veškeré náklady, které byly způsobené hygienickou havárií, a dále budeme automaticky vyplácet odškodnění za nemajetkovou újmu, to znamená jakési bolestné,“ uvedl generální ředitel vodohospodářů Petr Mrkos pro server ihned.cz.

Výši bolestného budou vodohospodáři určovat podle toho, jestli pacient skončil v nemocnici, nebo obtíže řešil ambulantně. Jednotlivci mají kopii lékařské zprávy spolu s adresou a číslem účtu zaslat přes email či poštou přímo PVK. Ušlé tržby podnikatelů se po vyčíslení škod budou řešit přes pojišťovnu. Lidé mají k dispozici i zákaznickou linkou 840 111 112, kde jim s žádostí o kompenzaci poradí.

„Pohybujeme se v řádu tisíců korun na jednotlivce. Bude záležet na tom, co člověku bylo a jak dlouho měl zdravotní problémy,“ doplnil pro ihned.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek s tím, že podle odhadu se celkem bude jednat o několik desítek milionů korun.

Závadu vody v pražských Dejvicích a Bubenči způsobil pokles tlaku ve vodovodu, do něhož tak byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě. Voda obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která bývá přítomna ve fekáliích.

Čtěte také: Závadná voda v Dejvicích. Už se ví původ, pitná snad ve středu

Lidé měli po požití vody střevní potíže, asi 130 vyhledalo lékaře a dva byli hospitalizováni. Bez pitné vody je tak od víkendu asi 32 000 místních obyvatel, provoz musely omezit kromě restaurací i školy. Dodávka by se měla obnovit ve středu.

Lidé nemohou závadnou vodu pít, používat na vaření, ústní hygienu či mytí obličeje. Mohou v ní prát, umyté nádobí by měli opláchnout pitnou vodou. 

Čtěte také: Průjem v Dejvicích. Svolá primátorka krizový štáb?

V Dejvicích je závadná voda. Sanitky odvezly desítky lidí