Strach z Ruska žene mladé Poláky do polovojenských skupin

Polsko mění zákony

Strach z Ruska žene mladé Poláky do polovojenských skupinNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prudký nárůst členů polovojenských skupin zaznamenalo Polsko poté, co na území sousední Ukrajiny vstoupila ruská armáda. Vláda navíc reagovala změnami v zákonech. O situaci v Polsku informuje deník New York Times.

Třicet mladých studentů pochoduje po nádvoří střední školy v polském městě Kališ. Právě nastoupili do polovojenského výcviku. „Tímto slibuji, že udělám vše pro dobro Polské republiky. Budu vždy připraven bránit polskou nezávislost až do posledního dechu,“ opakují hromadně.

Rostoucí zápis do vojenských skupin je jedním z projevů polského strachu. Země v posledních měsících zažívá úzkost z konfliktů na sousední Ukrajině. Obavy, že se Rusko „nenasytí“ Ukrajinou a bude pokračovat na západ, se projevuje vznikem skupin, které by měly připravit mladé lidi na vojenský zásah.

Jedním z těch, kteří v Kališi přísahali věrnost, byl podle New York Times také 16letý Bartosz Walesiak. O armádu se zajímal již v dětství, kdy si hrával s vojáčky. K vojenské skupině se připojil poté, co se Rusko přestěhovalo na Krym. „Myslím, že Putin bude chtít víc,“ bojí se.

Generál Boguslaw Pacek, poradce polského ministra obrany, odhaduje, že v zemi existuje asi 120 polovojenských skupin. Přesný počet nezná, neboť sdružení není povinno hlásit nejen počet svých členů, ale ani samotnou existenci.

Zásah ministerstva

Kvůli obavám z Ruska se polské ministerstvo obrany rozhodlo, že od března poskytne skutečný vojenský výcvik každému, kdo o něj bude stát. Zájem projevilo již více než tisíc lidí. Současně vláda vydala téměř stostránkovou příručku, která by občanům měla nabídnout pomoc v případě ohrožení. Kniha s názvem „Jak se chovat v extrémních situacích nebo v ohrožení válkou“ třeba radí, jak se zachovat v případě, kdy uslyší výstřely.

Čtěte také: Estonci mají strach z Ruska. Ve volbách volili reformisty

Polská vláda navíc legislativně upravila, kdo může být povolán v případě vojenských manévrů. Doposud se povinnost týkala pouze současných či bývalých vojáků, kteří prošli skutečným vojenským výcvikem. Po změně může být povolán téměř každý muž v zemi, pokud by to bylo nutné.

Samotné ministerstvo obrany se navíc snaží pomáhat nově vznikajícím polovojenským skupinám. Nabízí jim vybavení, uniformy či školení výměnou za informace o počtech členů. Polský ministr obrany dokonce zvažuje návrh o zřízení obranné síly na území Polska. Představou je zřízení organizace podobné americké národní gardě z členů polských polovojenských sdružení a dobrovolníků.

Jste ve válce, i když neslyšíte výbuchy, říká ukrajinská aktivistka

Změna postojů na bezpečnost Polska je znát především u mladých lidí, kteří hromadně nastupují do vojenských skupin. Do výcviku nastupují nejen mladí chlapci, ale i dívky. Nejmladšímu z kadetů, který přísahal slib v Kališi, je teprve jedenáct let. „Podle mě je pravděpodobné, že Putin Polsko napadne. Bude se snažit získat zpět území, které Rusko ztratilo na konci studené války. Nebudu váhat ani vteřinu bojovat proti ruské armádě,“ cituje americký deník jedenáctiletého chlapce.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články