Praha z balonu. Nechte se jí uchvátit

Krásy hlavního města

Praha z balonu. Nechte se jí uchvátitFOTOGALERIE
Prvním architektem Prahy byla Vltava a její přítoky. V průběhu statisíců let se zařezávala stále hlouběji do svého podloží, vytvářela říční terasy, meandry a ostrovy. Dala vzniknout působivé scenérii, do které pak generace architektů a stavitelů vkládaly svá díla. Foto: Petr Kučera
10
Galerie
Jana Hušková
Sdílet:

Mladý pražský architekt Petr Kučera si vytyčil neobvyklý cíl – učit lidi okolo sebe objevovat krásy hlavního města. Na pravidelných tematických vycházkách ukazuje starou tvář Prahy, která již dávno neexistuje. „Věřím, že je dobré znát paměť míst, kterými se pohybujeme, protože pak lépe porozumíme jejich současnému stavu a ovlivníme jejich budoucí podobu,“ říká. Současnou podobu se nyní rozhodl zachytit z ptačí perspektivy – při letu balonem.

„Let balonem nabízí zcela jiný pohled na Prahu než jaký známe z letadla. Pomalu plujete vzduchem, nízko nad střechami a věžemi města, v proutěném koši s plynovými hořáky nad hlavou. Nejsou zde žádná okna, žádná křídla, nic, co by omezovalo výhled,“ uvedl pro ECHO24.cz.

„Plujete klidně, tiše a pod vámi se probouzí město. Začínáte nad historickým centrem a vítr vás nese přes vilové čtvrti a sídliště až na periferii města. Mění se hustota a struktura zástavby, město se postupně rozplývá ve volné krajině,“ dodává.

Podívejte se také: EXPO 2015: Podívejte se na český pavilon

Kučera organizuje pro zájemce tematické vycházky zaměřené na urbanistický rozvoj Prahy. „Snažím se cílit na Pražany a probouzet v nich zájem o paměť míst, kde žijí nebo se pohybují. Věřím totiž, že si pak těchto míst více váží a aktivně se zajímají o věci, které se v jejich okolí dějí,“ říká s tím, že se snaží skrze své aktivity podněcovat zájem veřejnosti o městský prostor a jeho utváření. Je to podle něj nejlepší způsob, jak podobu města ovlivnit.

V současné době se Kučera spolupodílí na organizaci výstavy na Václavském náměstí, která má nejen připomenout jeho „zlatá léta“, ale také poukázat na příčiny jeho současného stavu a na nutnost jeho revitalizace. Výstava potrvá od 6. května do 9. června v horní části náměstí. Let nad Prahou, při němž vznikla tato fotogalerie, absolvoval Kučera s firmou Bohemia Balon.

Podívejte se také: 15 let výroby Lega v Kladně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz