Předplatné
Můj účet
Přihlásit se
Zapomněli jste heslo?
Založit nový účet
Týdeník Echo
Můj účet
Odhlásit
Rubriky
Úvodní strana
10 let Echa
Domov
Komentáře
Svět
Ekonomika
Rozhovory
Podcasty
Panorama
Blogosvět
Politická aréna
Aréna názorů
Úhel pohledu
Auto
Speciální přílohy
EchoTV
Kontakty
Předplatné
Inzerce
O nás
About us
Zásady ochrany osobních údajů
Obchodní podmínky
Prohlášení o souborech cookies
Navštivte také
Echo Prime
Tydeník Echo
Echomedia eShop
Website by
Coolpany SE
Galerie
Přihlásit se
Předplatné
Domov
Komentáře
Svět
Ekonomika
Panorama
Echo Prime
Týdeník Echo
Podcasty
Monitor
Předplatné
Prvním architektem Prahy byla Vltava a její přítoky. V průběhu statisíců let se zařezávala stále hlouběji do svého podloží, vytvářela říční terasy, meandry a ostrovy. Dala vzniknout působivé scenérii, do které pak generace architektů a stavitelů vkládaly svá díla.
-
Petr Kučera
Malá Strana, klenot vsazený mezi zelené svahy Petřína a Letné, korunovaný siluetou Pražského hradu a střežený od západu věžemi Strahovského kláštera. Za Hradem dejvicko-bubenečská kotlina, lemovaná vilovými čtvrtěmi Baba a Hanspaulka. Dále směrem vlevo Ořechovka, Střešovice, sídliště Červený vrch a Břevnov.
-
Petr Kučera - Malá Strana a Hradčany
Staré Město, fascinující labyrint křivolakých uliček s řadou tajemných průchodů a plácků, nad níž se zdvihají desítky kostelních věží, kupolí a vížek měšťanských domů a paláců. Vpravo se nachází Staroměstské náměstí, nad ním domovní bloky, jež nahradily pitoreskní zástavbu bývalého židovského města po asanaci v 19. století.
-
Petr Kučera - Staré Město
Nové Město, založené králem Karlem IV. v roce 1348, dodnes udivuje svou velkorysou koncepcí. Široké ulice a prostorná náměstí neměla ve své době v Evropě obdoby. Jedním z nich je Václavské náměstí, zakončené majestátní budovou Národního muzea. Dříve zde stávala Koňská brána, zde historická Praha po pět staletí končila. Následovala mírně zvlněná krajina Viničních hor, zastavená v poslední třetině 19. století.
-
Petr Kučera - Václavské náměstí
Karlovo náměstí, největší středověké náměstí Evropy, dříve Dobytčí trh, dnes městský park. Těžiště jižní části Nového Města, která byla v prostoru Albertova a Karlova zastavěna až na počátku 20. století. Větší rozvoj města jižním směrem umožnil až Nuselský most, spojující historické centrum s Pankráckou plání. Zde vyrostla sídliště a výškové budovy.
-
Petr Kučera - Karlovo náměstí
Královské Vinohrady se svou typickou blokovou strukturou zástavby. Racionálně vedené přímé ulice jasně vymezují domovní bloky i volné prostory náměstí a parků. Jednotlivé činžovní domy jsou různorodé, dodržují však pevně danou uliční čáru i výškovou regulaci. Výsledkem je klasické kompaktní město, příjemné a estetické.
-
Petr Kučera - Náměstí Jiřího z Poděbrad
Zajímavá ukázka setkávání různých struktur zástavby a prolínání města s přírodními prvky. Vlevo stísněné domovní bloky starého Žižkova, ohraničené protáhlým hřbetem Vítkova a vrchem sv. Kříže s parkem Parukářka. Vpravo velkorysejší domovní bloky z první poloviny 20. století, zakončené zelenou plochou Olšanských hřbitovů. Ve středu Žižkovská televizní věž a kruhové Škroupovo náměstí.
-
Petr Kučera - Žižkov
Dále od centra města přechází kompaktní bloková zástavba v rozvolněnou zástavbu sídlištní. Solitérní prefabrikované stavby, kvádry naležato či nastojato, rozmístěné v plochách zeleně. Ve spodní části jedno z nejstarších pražských sídlišť, Solidarita, a nad ním sídliště Malešice a Jarov. Na horizontu pak Ďáblice a Kobylisy. Historie pražské sídlištní výstavby v jednom pohledu.
-
Petr Kučera - Strašnice a Malešice
Každé město má svou periferii, zónu staveb technické a dopravní infrastruktury, zajišťující jeho každodenní chod. Průmyslové a logistické areály, rozmístěné podél dopravních koridorů a železničních cest. Svým charakterem provizorní stavby, které nahradí městská zástavba, až sem jednou doroste. Dříve Karlín a Smíchov, pak Vysočany a Hloubětín, dnes Malešice a Štěrboholy. Periferie se v čase posouvá.
-
Petr Kučera - Depo Hostivař a malešická spalovna
Území nikoho, rozhraní mezi městem a zemědělskou krajinou. Nová zástavba zde pohlcuje odumírající pole, plochy někdejší zemědělské krajiny, dnes nevyužité a zarostlé náletovou zelení. Pohlceny jsou také stávající sídla, vesnice se svou vlastní strukturou, jež se v městě rozplynou. Je důvod si zoufat? Však i na místě Starého Města byla kdysi volná krajina, kterou vedly cesty k vltavským brodům.
-
Petr Kučera - Území mezi Uhříněvsí a Dubčí
Zpět na článek