Krvavý den v Oděse: zemřelo 46 lidí

ukrajinská krize

Krvavý den v Oděse: zemřelo 46 lidíAKTUALIZOVÁNO 10
Krátké zprávy
Sdílet:

Ukrajina zažila nejkrvavější den od střelby do demonstrantů na Majdanu. Zatímco armáda útočila ve Slavjansku, násilí se přelilo i na jih země. Srážky se odehrály v Oděse. Proruští ozbrojenci zde napadli demonstraci za jednotnou Ukrajinu. Bojující používali Molotovovy koktejly a kouřové granáty, vzduchem létaly kameny, na asfaltu byla krev. Na střechách byli hlášeni ostřelovači. Čtyři lidé byli během pouličních bitek zabiti. Večer však číslo dramaticky vzrostlo: vzplála budova odborů a v ní našlo smrt přes čtyřicet dalších lidí.

Informace o počtu obětí se různí. Dle vyjádření oděského prokurátora Igora Borsuliaka pro Kyiv post zemřelo ale celkem 46 lidé. Při požáru tedy zahynulo 42 osob. Budova začala hořet při násilných střetech. Zabarikádovali se v ní proruští militantní aktivisté, kteří předtím odstartovali násilnosti ve městě, když napadli nejprve pokojnou prokyjevskou demonstraci. Mezi obětmi bylo identifikováno patnáct občanů Ruska a pět lidí z Podněsterské republiky, což je ruskojazyčné území, které se oddělilo do Moldavska a je fakticky pod kontrolou Moskvy.

Budova vzplála zřejmě po zásazích molotovovými koktejly, které házeli radikální ukrajinští demonstranti. Mezi nimi byli i členové Pravého sektoru, hlásil z místa zpravodaj Guardianu. Podle videa, které se objevilo zevnitř domu, na podlaze ležela nehybná těla se svatojiřskými páskami na rukou. Tyto oranžovo-černé stuhy jsou imperiálním symbolem Ruska, který ruští nacionalisté začali opět používat za vlády Vladimira Putina.

Většina lidí se udusila, někteří – podle fotografií na ukrajinských serverech – uhořeli, několik jich zemřelo při skoku z hořící budovy.

Střelba od ostřelovačů?

"Jeden z mrtvých utrpěl střelné zranění do plic, jak už bylo oznámeno dříve. Zatím však neznáme příčinu smrti u ostatních mrtvých," citovala nejmenovaného policistu agentura Interfax-Ukrajina. Ten popisoval odpolední střety mezi oběma tábory. K večeru ovládli centrum města přívrženci jednotné Ukrajiny, kteří rozehnali své odpůrce a pak je pronásledovali po skupinkách.

Policie se pokoušela rozdělit oba tábory. Mezi zraněnými jsou údajně i tři policisté a tři novináři, přesný počet zraněných demonstrantů není ještě znám. Tábor proruských radikálů je v plamenech.

"Stoupenci Ruska napadli účastníky pochodu za jednotnou Ukrajinu," napsala dříve odpoledne ukrajinská agentura Unian; na počátku pochodu prý byl průvod fotbalových fanoušků, k nimž se přidali i lidé s ukrajinskými vlajkami v rukou. Po zpěvu ukrajinské hymny však na průvod zaútočili mladíci s baseballovými pálkami. Do rvačky se pak zapojilo několik tisíc lidí. "Je již více než deset raněných, zkrvavělé lidi odvádějí z davu," dodala.

Čtěte také: Slavjansk je osvobozený od separatistů, řekl šéf gardy

Naopak podle ruské agentury ITAR-TASS "masové nepokoje v centru Oděsy vyprovokovalo asi 1500 radikálně naladěných stoupenců kyjevského režimu a fotbalových 'ultras'". Zamaskovaní radikálové z Pravého sektoru prý skandují "Sláva Ukrajině!" a "Smrt nepřátelům!". Střetli se však s aktivisty, protestujícími proti uchopení moci na Ukrajině, a žádajícími vyhlášení referenda o federalizaci země a povýšení ruštiny na úřední jazyk. 

Podle majdanských webových stránek nosí proruští radikálové a s nimi sympatizující policisté rudé pásky na rukou, aby se v davu identifikovali. Na živém videu z Oděsy byl s takovou páskou viděn muž, který ze střechy střílel do davu proukrajinských demonstrantů, uvedla Svobodná Evropa (RFE/RL).

Na ulici začínají podle agentury podle ITAR-TASS vyrůstat barikády. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

kratke-zpravy