Ukrajina: Slavjansk skoro osvobozen. Dva sestřelené vrtulníky

Ukrajina: Slavjansk skoro osvobozen. Dva sestřelené vrtulníkyAKTUALIZUJEME
Ukrajinské armádní jednotky na kontrolním stanovišti nedaleko Slavjansku. Foto: ČTK/AP
5
Krátké zprávy
Sdílet:

Slavjansk je podle slov Stepana Poltopaka, šéfa Ukrajinské národní gardy, skoro celý osvobozen od separatistů. Poltopak dále dodal, že nikdo z členů gardy nebyl zabit nebo zraněn. Ukrajinské vládní jednotky spustily brzy ráno akci s cílem získat zpět bašty proruských separatistů na východě země. V průběhu dne dobývaly zpět některá kontrolní stanoviště na okraji města Slavjansk. V Luhansku separatisté opustili budovy prokuratury. Násilí a srážky eskalují v Oděse. Rusko žádá svolat mimořádné zasedání Bezpečností rady OSN.

Zahájení ofenzivy proti separatistům ve Slavjansku a Kramatorsku potvrdil na Facebooku ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Ukrajinské ministerstvo obrany na druhou stranu informovalo o ztrátě svých dvou bojových vrtulníků, smrti dvou vojáků a několika raněných. Na videu je převážený těžce zraněný muž z posádky vrtulníku.

Ministerstvo dále uvedlo, že vrtulníky byly zasaženy přenosnými protiletadlovými raketami. Tento fakt vyvrací tvrzení Ruska, že město je v rukou civilního obyvatelstva, jež vzalo do rukou zbraně.

Protiteroristická operace je zaměřena na osvobození rukojmích. Separatisté musí složit zbraně a opustit obsazené administrativní budovy, uvedl Avakov na Facebooku. Podle něj armáda, jednotky ministerstva vnitra a Národní garda Slavjansk obklíčily a ovládly devět kontrolních stanovišť.

Ve Slavjansku vzbouřenci podobně jako v dalších městech na východě Ukrajiny ovládají klíčové úřady a navíc už týden zadržují skupinu inspektorů OBSE, včetně podplukovníka české armády.

Násilí a srážky eskalují v Oděse. Proruští ozbrojenci zde napadli demonstraci za jednotu Ukrajiny. Kdo zde jen ukáže ukrajinskou vlajku, je podle účastníka demonstrace pod silným nebezpečím napadení. Záběry nabízí video zde.

Více zde: V Oděse sílí násilí: proruští ozbrojenci napadli proukrajinskou dav

V Luhansku separatisté opustili prokuraturu

Ve východoukrajinském městě Luhansk dnes proruští separatisté bez střetu opustili tamní sídlo prokuratury, které spolu s dalšími úřady obsadili v úterý. Stalo se tak den poté, co radikálové vtrhli do budovy prokuratury v Doněcku. "Osvobození budovy bylo výsledkem jednání. V současné chvíli tam pracovníci prokuratury ještě nejsou, je tam operativní skupina vyšetřovatelů," sdělila mluvčí luhanské prokuratury. Nikdo z "aktivistů", kteří budovu obsadili, není uvnitř ani nikde v okolí. 

Moskva: To bude mít katastrofické následky

Moskva již dříve varovala, že jakákoliv operace ukrajinských bezpečnostních složek na východě Ukrajiny bude mít "katastrofické následky". Dnes mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že ukrajinská operace “zničila poslední naděje“ o zachování Ženevské smlouvy ze 17. dubna.

Dále čtěte: Rusko kvůli Slavjansku žádá zasedání Rady bezpečnosti OSN

Peskov dále uvedl, že Rusko ztratilo kontakt s Vladimirem Lukinem, vyslancem, který měl za úkol zapojit se do vyjednávání o propuštění inspektorů OBSE. ,,Od zahájení operace nemůžeme navázat kontakt s Lukinem," uvedl Peskov. Tuto informaci po několika hodinách nejistoty kancelář Putina vyvrátila, současně ale odmítla sdělit, kde se Lukin nachází. Ukrajinské úřady přitom namítly, že o delegaci vedené Lukinem nebyly nikým informováni.

Ukrajinské ozbrojené síly mají bojovou pohotovost. Ozbrojenci přitom ještě ve středu na východě země ovládli další dvě města. 

Porošenko akci schvaluje a doufá v její úspěch

K akci se vyjádřil také ukrajinský kandidát na prezidenta Petro Porošenko. Favorit květnových prezidentských voleb operaci schvaluje: ,,Doufám, že naše blokáda Slavjansku bude efektivní. Konečně jsme použili adekvátní sílu vůči těm teroristům," cituje ho agentura Interfax. 

Ruská agentura: Do akce jsou zapojeni i cizinci

Ruská státní tisková agentura Ria-Novosti vydala s odvoláním na nejmenovaný zdroj prohlášení, že se vojenské akce ve Slavjansku účastní cizinci. ,,Členové milice v rádiu několikrát zachytily zprávy v angličtině," cituje svůj zdroj a upozorňuje, že je to jasný důkaz účasti zahraničních příslušníků na akci.

Na toto oznámení zareagovalo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení: ,,Trváme na tom, že vnější zásahy do událostí na Ukrajině jsou neakceptovatelné." Současně se v prohlášení uvádí: ,,Je všeobecně známo, že tzv. privátní vojenské organizace neoperují v zahraničí bez povolení amerického ministerstva zahraničí.“

Od rána z Ukrajiny přicházely znepokojující informace 

O vládní ofenzivě ve Slavjansku informovali brzy ráno separatisté, nicméně zprávy nebylo dlouho možné ověřit z nezávislých zdrojů a oficiální vyjádření úřadů nebylo k dispozici. Zraněno bylo podle mluvčího separatistů také několik členů proruské "sebeobrany", informovala agentura Interfax. 

Podle reportéra Time se snaží separatisté prostřednictvím rozhlasu přesvědčit obyvatele města, aby vyšli na náměstí a „vyzvali Putina k pomoci“. Agentura RIA Novosti hlásila, že nad městem krouží vrtulníky a separatisté varovali více než 100 tisíc obyvatel města prostřednictvím sirén a kostelních zvonů před útokem. Agentura ITAR-TASS zase tvrdí, že v centru Slavjansku je klid.

Některá zahraniční média nemají kontakt se svými novináři

Na sociálních sítích se v průběhu dne šířily poplašné zprávy týkající se „ztracených“ novinářů. Šlo o reportéra BuzzFeed Mika Giglia a jeho řidiče. Agentura Novosti Donbassa zase přinesla informaci o tom, že se postrádají filmové štáby SkyNews a CBS. ,,Ztratili jsme s nimi kontakt. Zrovna byli na cestě do města Kosťantynivka," cituje agentura jejich spolupracovníky. V týmech byli novináři Clarissa Ward, Erin Lyall, Andy Srevenson, a Geoff Mabberley.

Všichni žurnalisté se nakonec našli: byli drženi proruskými separatisty. Clarissa Ward z CBS napsala krátce po poledni na svůj twitterový účet stručné: ,,Byli jsme propuštěni.“ Informace o Miku Gigliovi hovoří o tom, že i on je v pořádku, ale jeho řidič byl s neurčitými zraněními hospitalizován v nemocnici. 

Čtěte také: 

Ukrajina povolala do zbraně zdravé muže do 25 let

Proruští aktivisté obsadili prokuraturu v Doněcku

Sdílet:

Hlavní zprávy