Obvinil Bushe za 11. září. Teď dostal arabskou nobelovku
Prestižní cena za islám
Kontroverzní indický učenec Zakir Naik, který je známý také jako televizní kazatel, se proslavil tvrzením, že útoky z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku osobně řídil George W. Bush. „Je to veřejné tajemství,“ prohlašoval. Teď dostal za dlouholetou propagaci islámu mezinárodní cenu krále Fajsala, která je považována za arabskou variantu Nobelovy ceny.
Zakir Naik, který založil televizní stanici Peace a centrum pro výzkum islámu v Indii, dostal saúdskoarabské ocenění v kategorii „služba islámu“ za dlouholetou veřejnou podporu tohoto náboženství. Právě v televizi Peace obvinil z teroristického útoku ze září 2001, při kterých zahynuly téměř tři tisíce lidí, bývalého amerického prezidenta George W. Bushe.
„Je to do očí bijící. Útok na dvojčata řídil osobně George Bush,“ prohlásil Naik v roce 2008. Poukazoval zároveň na oblíbenou spikleneckou teorii, která se odvolává na to, že spadly pouze věže Světového obchodního centra, a ne stavby kolem. Uvnitř zřícených budov pak byly podle této teorie výbušniny.
Čtěte také: V Evropě se bojíte nazvat teroristy muslimy, říká generál
Při slavnostním předávání cen krále Fajsala v Saúdské Arábii zazněly další Naikovy výroky. „Islám je jediné náboženství, které může přinést mír celému lidstvu,“ řekl z nahrávky. Indický zastánce islámu podle listu The Guardian v neděli slíbil, že odměnu ve výši 200 000 dolarů, která s oceněním souvisí, věnuje právě televizi Peace.
Televize vysílá v anglickém jazyce a má diváky v Evropě, Asii, Austrálii, Africe i Severní Americe. Zaměřuje se na náboženské otázky, ale také na výukové programy pro děti i dospělé.
Mezinárodní cena krále Fajsala se uděluje v pěti kategoriích, a to služba islámu, studium islámu, arabský jazyk a literatura, věda a medicína. Uděluje ji saúdskoarabská Nadace krále Fajsala od roku 1979. Organizace a vyznamenání jsou pojmenovány po bývalém králi Saúdské Arábie Fajsal bin Abd al-Azízovi, který zemřel v roce 1975 na následky atentátu.
V minulosti byl oceněn například americký odborník na onkologii Ronald Levy, který byl vyznamenán jako vůbec první Žid. V kategorii medicína získal cenu také Jeffrey Ivan Gordon ze Spojených států za výzkum obezity.