14 Unikátní fotografie

Jak vypadal Afghánistán v 60. letech? Pohoda, slunce, krátké sukně

, FOTOGALERIE

Témata: ,

Dívky ve školách, ženy v šatech, hrající si děti a smějící se muži. Nikde ani známka po válečném utrpení. Univerzitní profesor Bill Podlich zachytil na fotografiích v šedesátých letech Afghánistán takový, na jaký nyní lze jen vzpomínat. Bezstarostný život vystřídala invaze Sovětského svazu, občanská válka, krutovláda Tálibánu i válka na začátku milénia. Na snímky se podívejte ve fotogalerii.

Bill Podlich se narodil v roce 1915 v Arizoně. Celý život toužil po cestování a první zemí, kterou navštívil, byla Brazílie. Poté sloužil v americké armádě a po válce začal učit a stal se profesorem. Měl svérázný způsob výuky, pro získání nejvyšší známky bylo prý například třeba vykonat několik hodin veřejně prospěšných prací, píše server pbase.com.

V roce 1967 odjel Podlich s rodinou na dva roky do Afghánistánu, aby pracoval pro UNESCO. Byl expertem na vzdělávání a věnoval se i rekvalifikaci místních učitelů. Během té doby nafotil sérii fotografií, kde zachytil každodenní život Afghánců. Zajímaly ho jejich zvyky, zájmy, radosti i starosti. Dívky tehdy směly chodit do školy, ne všechny ženy se zahalovaly a budovy nebyly zničené válkou.

Na konci 80. let však do země vtrhli Sověti a válka trvala devět let až do roku 1989. Poté následovala vleklá občanská válka a zemi ovládl Tálibán. V roce 2001 Američané se spojenci Tálibán svrhli, nešlo však o jednoznačné vítězství. Desítky let válčení zemi proměnily k nepoznání.

Fotografie profesora Podlicha tak dokumentují život, který mnozí Afghánci již neznají. Podlich zemřel v roce 2008 v 92 letech.

Čtěte také: Proslavila ji fotka v časopise. Teď Afghánce hrozí 14 let vězení

Afghánistán se diví. Jeho první pilotka požádala o azyl v USA

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.