‚Kampaň Hradu je nemravná.‘ Mládková se zastala Peroutky

Mecenáška proti Zemanovi

‚Kampaň Hradu je nemravná.‘ Mládková se zastala PeroutkyNOVÉ
Domov

Jan Kálal

Prezident Miloš Zeman má ve svém hanobení novináře Ferdinanda Peroutky dalšího výrazného odpůrce. Mecenáška umění Meda Mládková z osobní zkušenosti přiblížila publicistu jako vlastence, který nacismus a další formy totality tvrdě odsuzoval. Štvavou kampaň z Hradu, která je založená na stále nenalezeném textu Hitler je gentleman, označila za nepravdivou a nemravnou.

„Ferdinanda Peroutku jsem osobně velmi dobře znala, byl blízkým přítelem mého manžela Jana Mládka. Častokrát nás v době emigrace navštěvoval v našem domě ve Washingtonu,“ vložila se Meda Mládková do sporu o vztah Peroutky k Hitlerovi a válečnému Německu. Vyjádření své majitelky zveřejnilo na Facebooku Museum Kampa.

„Z vlastní zkušenosti proto vím, že pan Peroutka byl velký vlastenec a hluboce přesvědčený demokrat. Během našich společných debat vždy veškeré formy totality, včetně té nacistické, tvrdě odsuzoval,“ kontrovala 95letá dáma snahám prezidenta Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka ukázat, jak Peroutka vůči nacismu „morálně selhal“.

Mládková zmínila, že se jí „současná nepravdivá kampaň“, která má zpochybnit Peroutkův morální kredit, velmi dotkla. „Je to nemravné. Zvláště pak za situace, kdy je pan Peroutka již mrtvý a nemůže se těmto útokům bránit,“ dodala majitelka Musea Kampa. Mládková připojila také několik dobových fotografií.

 

PÁR VĚT MEDY MLÁDKOVÉ K FERDINANDU PEROUTKOVIFerdinanda Peroutku jsem osobně velmi dobře znala, byl blízkým přítelem m...

Posted by Museum Kampa on 17. květen 2015

O existenci textu Hitler je gentleman je přesvědčený Miloš Zeman, který měl článek vidět jako mladý badatel v časopise Přítomnost „vlevo dole“. Hlavě státu se snaží dát zapravdu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který po textu dosud marně pátrá. A kterému v červnu vyprší čas. Zeman se ale místo omluvy chystá předat štafetu v pátrání široké veřejnosti, motivovat ji chce odměnou „z vlastní kapsy“. Její výši zatím ale Zeman neupřesnil.

Čtěte také: Zeman je gentleman

Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?

Historici a další odborníci upozorňují, že v časopise Přítomnost zmiňovaný Peroutkův text nikdy nevyšel. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová už kvůli prezidentovu počínání zažalovala Českou republiku. Meda Mládková se před 2. kolem prezidentské volby v roce 2013 objevila na billboardech společně s dnešním europoslancem za TOP 09 Jiřím Pospíšilem, aby podpořili Zemanova rivala Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Čtěte také: Duka proti Zemanovi: Peroutka se zachoval pevně