V USA řeší Babiše. Exdůstojník CIA před ním varuje
Poté, co v dubnu psal časopis Foreign Policy o českém ministru financí jako o Babišconim, se v zámoří objevila další zpráva o nebezpečném vlivu Andreje Babiše. Bývalý důstojník CIA v The Daily Caller varoval, že vazby z komunistické éry mohou nyní Babišovi sloužit i např. k obchodování s radikálními islamisty z IS.
Bývalý vysoký představitel CIA Gary Berntsen ve svém příspěvku pro The Daily Caller uvádí celou řadu problémů, které vidí jako střet zájmů českého ministra financí Babiše. Zmiňuje například kauzu biopaliva a uvádí, že vicepremiér podobné obchody běžně svému Agrofertu přihrává.
Berntsen se věnuje také Babišově minulosti a připomíná jeho spolupráci s tajnými službami. Konkrétně hovoří i o jeho otci, který se coby pracovník komunistického zahraničního obchodu podle něj měl účastnit tajného obchodu se zbraněmi. Tyto obchody měly probíhat s africkými zeměmi nebo např. se Sýrií, které výměnou poskytovaly fosfáty chemické firmě Petrimex.
Právě toto spojení s ruskou tajnou službou a muslimskými zeměmi může podle bývalého důstojníka CIA trvat i nadále, v současnosti se ale jedná přímo o podezření ze spolupráce s teroristy z Islámského státu.
Letadlo z ČR plné zbraní pro IS
Naznačuje to na jednom konkrétním případu. V listopadu roku 2014 přistálo na letišti nedaleko Mosulu letadlo ruského dopravce, které letělo z České republiky. Podle celních dokumentů vezl letoun náklad cigaret. Na místě se ale ukázalo, že je plné lehkých zbraní a munice, a že veškeré potřebné dokumenty byly zfalšované.
Podle prvních zpráv z médií si zásilku objednala kurdská milice, což bylo ale následně vyvráceno. Zástupce irácké armády pro server al Araby uvedl, že si tuto dodávku zbraní neobjednal ani Bagdád ani Kurdové. Jediný možný příjemce tak podle něj byl Islámský stát.
Gary Berntsen je bývalý důstojník CIA, který v jejích řadách působil mezi lety 1982 a 2005. Mezi jeho specializaci patřily protiteroristické operace včetně těch po 11. září. Získal řadu vysokých ocenění tajné služby, v roce 2010 se neúspěšně ucházel o místo v americkém senátu.
„IS se zdá jako nejpravděpodobnější, protože podle našich informací obchodují s ropou a ohromnými částkami peněz s íránskými, tureckými a ruskými podnikateli,“ řekl al Araby zdroj z irácké armády.
„Předběžné informace ukazují na to, že toto letadlo bylo spojené s podnikatelem, který už v minulosti obchodoval se zbraněmi výměnou za ropu s Islámským státem,“ řekl tehdy člen iráckého parlamentu Hakim al-Zamili. České ministerstvo zahraničí se tehdy nechalo slyšet, že jelikož se nejedná o oficiální státní zásilku, není v jejich pravomoci věc jakkoli komentovat.
Čtěte také: ‚Totálně mě poblili.‘ Babiš chce žalovat americký časopis
Gary Berntsen se v souvislosti s touto zadrženou ilegální dodávkou zbraní podivuje, proč v ČR nezačalo oficiální vyšetřování. Spojuje to s možným zájmem české vlády věc zamést pod koberec.
Tyto praktiky dokumentuje na Babišově raketovém nástupu k moci. Bývalý člen CIA píše o pochybných zdrojích financování celého založení, respektive převzetí Agrofertu od švýcarské OFI. Berntsen připomíná i vytunelování Petrimexu po pádu komunismu, které tak Babišovi v jeho budování Agrofertu přispělo. Většinu podílu v OFI pak koupila další podivná společnost Ameropa, koncern obchodující s chemikáliemi zejména v Rusku nebo Jižní Americe.
Nagyová na objednávku?
„Jelikož je Babiš oficiálně šéfem státní pokladny a jeho společnost těží z veřejných dotací, neměla by být plná transparentnost ohledně peněžních toků Agrofertu? Kdo byli ti počáteční investoři a co požadují za svoje investice?“ ptá se Gary Berntsen. „Kam putují všechny ty peníze, které český spotřebitel platí na dotování biopaliv? Existuje peněžní stezka, kterou by mohl sledovat státní zástupce?“
Podle Berntsena je situace kritická i kvůli provázanosti Babišových lidí ve státní správě. Autor ho dokonce spojuje s cílenými útoky proti jeho politickým rivalům pomocí státních zástupců a policie, což dokumentuje na kauze Nagyová. Berntsen tak naznačuje, že si Babiš mohl podobný zásah a samotnou kauzu, která vedla k pádu vlády, objednat. Předčasné volby pak vynesly až téměř na vrchol Babišovo hnutí ANO.
„Pevné pravidlo investic je to, že investor očekává návrat. Co tyto neprůhledné švýcarské subjekty očekávají za investování do Agrofertu? Kde peníze z české státní pokladny skrze Agrofert nakonec skončí? Vzhledem k tomu, že je Ameropa aktivní v Rusku, jsou zde potenciální bezpečnostní rizika pro zájmy NATO?“ klade si otázky Berntsen.
„Je dokonce možné, že tyto finanční toky putují teroristickým organizacím, vzhledem k poslední zásilce zbraní IS. To si jistě zaslouží vyšetřování: v sázce je rozhodně víc než v korupci sportovní ligy,“ uzavřel bývalý vyznamenaný důstojník CIA ve spojitosti s nedávnými zásahy ve FIFA.