V Německu roste odpor proti čínským investicím. Čínské firmy couvají
ČÍNSKÉ FIRMY V NĚMECKU
Čínské firmy, které se zajímaly o německého výrobce osvětlovací techniky Osram Licht, ztratily o převzetí této firmy zájem. Reagují tím na rostoucí politický odpor vůči investicím z Číny, který je patrný v Německu a v USA. Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje.
O koupi Osramu vyjádřil zájem čínský výrobce čipů Sanan Optoelectronics spolu s investiční firmou GSR Go Scale Capital Advisors. Podle dvou nejmenovaných lidí ale už o převzetí celé firmy usilovat přestaly. „Na Číňany zapůsobil odpor zástupců odborů a politiků,“ řekl jeden ze zdrojů.
Mluvčí německého ministra hospodářství zprávu odmítl komentovat a dodal, že jde o strategické rozhodnutí firmy Osram. Německá firma se k tomu rovněž odmítla vyjádřit, čínské firmy se zatím agentuře Reuters nepodařilo kontaktovat.
Převzetí firmy ze strany Číňanů už narazilo na odpor vlivného odborového svazu IG Metall. Podle zdrojů by se tato transakce setkala i s politickými překážkami. Tržní hodnota Osramu se pohybuje kolem pěti miliard eur (135 miliard Kč).
Němečtí politici spolu s americkými úřady už zablokovali transakci, v níž chtěli čínští investoři koupit německého výrobce zařízení k produkci čipů Aixtron. Byl to projev rostoucí nespokojenosti Německa a USA s tím, že Číňané kupují zahraniční výrobce strategických technologií, aniž by umožnili zahraničním firmám kupovat čínské podniky, jež vláda považuje za strategicky důležité.
Podle zdrojů by čínští investoři mohli v Osramu koupit jen menšinový podíl pod 25 procent akcií. Tím by se vyhnuli povinnému prošetření transakce německými úřady. Zdroje také tvrdí, že by Číňané mohli koupit v Osramu 17,5 procenta akcií, které vlastní německý koncern Siemens.
Akcie Osram poté oznámila ztráty až na 4%. Čínské ministerstvo zahraničí na skutečnost nezareagovalo. V Berlíně roste znepokojení o ztrátě čínských technologií po sérii čínských akvizic německých firem, včetně průmyslových robotů Kuka.
Čínští kupci prozatím nepotvrdili žádné budoucí plány pro opětovné navázání obchodu mezi Osram a Sanan Optoelectronics.
Osram se přesouvá od výroby žárovek k osvětlovacím technologiím, včetně technologie LED a slitin, které je možné používat k civilním i vojenským účelům. Kvůli tomu by převzetí firmy čínským kapitálem mohl prověřovat i americký Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS).
Zamítavé stanovisko CFIUS už letos zablokovalo transakci, v níž chtěl nizozemský koncern Philips prodat svou divizi LED technologií Lumileds čínské Go Scale Capital. Philips se tento týden dohodl na prodeji Lumileds americké investiční společnosti Apollo Global Management, avšak za mnohem nižší cenu.