Nový level Velkého bratra: Čína bude občany hodnotit známkami

Totalita: Hodnotící systém v Číně

Nový level Velkého bratra: Čína bude občany hodnotit známkamiNOVÉ
Obyvatelé Číny budou hodnoceni na základě jejich společenského postavení a oblíbenosti Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jste dobrým občanem? Čína doufá, že v roce 2020 na tuto otázku nalezne oficiální odpověď. Své občany bude hodnotit a kontrolovat podle jejich sociálního postavení ve společnosti. Hodnocení občanů má prý ulehčit organizaci v čínské administrativě.

Představte si, že peníze už nebudou potřeba, stejně tak jako pas, či občanka. Veškerý svět bude založen na vašem sociálním profilu, který bude neustále hodnocen vašim okolím. Podle toho, jak si stojíte ve společenském životě, tolik dostanete hvězdiček. Takový svět předkládá jeden z dílů britského seriálu „Black Mirror – Černé zrcadlo“, který mohou i čeští diváci vidět online na serveru Netflix.com.

Jenže nemusí zůstat pouze u fantazie scénáristů. Podobný hodnotící systém nyní chystá Čína i ve skutečnosti. Informuje o tom server BusinessInsider.com

Čínská vláda navrhla nové založení systému sociální organizace na bázi společenského postavení. Bude se hodnotit váš věk, region, ve kterém pracujete, výše příjmu i jazykové dovednosti. Systém by měl usnadnit „organizaci v administrativě“, ale i pomoct třeba při hledání partnera na seznamkách.

Na základě vašeho hodnocení si pak budete moci dovolit vstupovat na určitá veřejná místa, do luxusních restaurací, létat první třídou, cestovat vlakem, nebo zažádat o vízum.

Čína má v plánu na základě bodů místo „hvězdiček“ užívat písmenka. Pokud získáte ohodnoceni známkou „A“, budete mít možnost pracovat ve vládě, či armádě. Čínské vládní orgány budou rovněž kladně hodnotit například pravdomluvnost.

Pokud naopak obdržíte známku „D“, hrozí vám vyhazov z práce a hrozba nedůvěry státu, což vám znemožní využívat státní služby. Po společenské stránce budou občané s nízkou známkou pravděpodobně považováni za „psychopaty“, kteří narušují režim země a nebudou nikam vpuštěni.

Leidenská univerzita v Nizozemsku čínské rozhodnutí komentuje jako „směšné“ a „politicky nepřijatelné“.

Cílem tohoto nového hodnotícího systému je podle čínských úřadů „omezit co nejvíce vzbouřenců, kteří nesouhlasí s režimem, a snížení agrese“, napsal server BBC.

Server International Business Times připomíná, že vyhodnocování chování lidí pro bezpečnost použil v minulosti například americký projekt PRISM (Plánovací nástroje pro integraci zdrojů, synchronizace a managementu) od americké Národní bezpečnostní agentury. Bývalý externista, který spolupracoval s CIA, Edward Snowden, jako první pro vyšetřování použil data uživatelů firem jako Google, Facebook a Apple pro vyhodnocení bezpečnosti.

Čína si naopak přeje své občany informovat o tom, že jsou sledováni a že jejich postavení ve společnosti bude ovlivněné jejich chováním.

Čtěte také: Svobodné ženy v Číně čelí před porodem nástrahám úředníků i pokutám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články