Svobodné ženy v Číně čelí před porodem nástrahám úředníků i pokutám
Oddací list nutností
Čína ani po opuštění politiky jednoho dítěte není příliš nakloněna růstu své vlastní populace. Zásadní problémy mají především svobodné ženy, které bez oddacího listu a patřičného povolení čelí celé sérii opatření, jež jim mají zabránit v pořízení potomků. Bez pomoci státu si tak musí zaplatit veškerá předporodní vyšetření, nemyslitelné je například umělé oplodnění, píše Deutsche Welle.
Přestože rodiče v Číně mohou mít od letošního roku více než jedno dítě, podobného výdobytku si mohou užívat pouze sezdané páry. Naopak svobodné ženy mají i nadále s pořízením dítěte zásadní problémy.
Ženy toužící po vlastním dítěti, které nemají stálého partnera tak nemohou například využít služeb některé z čínských reprodukčních klinik. Pro návštěvu podobného zařízení je totiž nutná nejen svatba a tedy i oddací list, který musí zájemkyně o umělé oplodnění předložit zdravotníkům, ale také speciální povolení pro pořízení dítěte. Na to je však možné dosáhnout pouze po řádném sňatku.
„Za současné situace je svobodným ženám, a to dokonce i heterosexuálním ženám, které mají stálého partnera, ale odmítají se vdát, znemožněno mít dítě,“ uvedl pro DW právník Danny Ding.
Problémům přitom čelí i ženy, kterým se podařilo otěhotnět mimo zmiňované reprodukční kliniky. Veškerá předporodní péče je totiž pro nastávající matky bez patřičného povolení účtována speciálním tarifem, často jsou ženy za návštěvu nemocnice dokonce pokutovány. Za lékařskou péči tak některé matky zaplatily řádově až stovky tisíc korun.
Přísná vládní politika nutí některé ženy toužící po vlastním dítěti podstoupit i zdlouhavou a finančně náročnou cestu za hranice. Číňanky se takto nejčastěji vydávají do Thajska či Kambodži, některé odlétají až do Spojených států amerických.
Na nepříjemnou situací čínských žen se na sociálních sítích snaží upozornit několik populárních blogerů, jejichž úsilí podporují i lidskoprávní organizace. Vládnoucí komunistická strana však na podobné snahy nebere zřetel, náprava situace tak může zabrat i několik dalších let.