Žhavé rozchody: Šafr s lidem, Šmuclerová s Haškem
VRÁTÍ SE?
Rozruch v mediálním společenství vyvolala zpráva, že novinář Pavel Šafr končí – respektive, že „ukončuje svoji veřejnou činnost“. Uvedl to v prohlášení, které vyvěsil na svém serveru Svobodné fórum (odkud ovšem později zmizelo), a odkaz na nějž rozeslal přes svůj profil na Facebooku. Svéráznému novináři, který v minulosti šéfoval několika českým deníkům, prý vadí současný stav české společnosti, ze kterého „prožívá hluboký smutek“. Aby toho nebylo v tom vedru málo, konec vztahu se slavnou hokejovou legendou Dominikem Haškem oznámila i generální ředitelka CNC Libuše Šmuclerová, do jejíž portfolia patří například deník Blesk nebo týdeník Reflex.
Zatím není jasné, jestli Šafrovo rozhodnutí bude něco znamenat pro Svobodné fórum. O jeho odchodu totiž prý kolegové nevědí a jeho mobilní telefon byl nedostupný. Zatím jediným „následkem“ tak jsou reakce na Šafrovu rezignaci, které se začaly po sociálních sítích šířit – často i od jiných novinářů. A v nejednom případě spíše humorné.
Šafr se dle svého prohlášení stroze nazvaného Rozloučení domnívá, že „katastrofa této společnosti“ začala okamžikem, kdy proběhla první přímá volba prezidenta: „Bylo absolutně nezodpovědné realizovat tento pseudodemokratický instrument v národě, který není zralý na to, aby uměl vyhodnotit lež a manipulaci.“ A dodal, že prezident Miloš Zeman, který z této volby vzešel jako vítěz, je podle něj „ostudou této země“.
Jako další milník, který vedl k současnému stavu, Šafr vidí zásah policie na Úřadu vlády a následný pád pravicové vlády Petra Nečase. Událostmi z června 2013 Česká republika podle Šafra „nastoupila cestu k policejnímu státu, v němž se problémy řeší zásahy ozbrojených složek“. Chování státních zástupců, kteří podle něj tomuto vývoji napomáhají, potom nazval slovem „odporné“.
Ze všeho nejvíc ale Šafra pálí „destrukce svobodných médií, kterou zorganizoval Andrej Babiš“. Narážel tím na skutečnost, že ministr financí v současné době kontroluje mediální skupinu MAFRA, pod kterou spadají například deníky MF DNES nebo Lidové noviny (oba listy v minulosti řídil, dále pak např. deník Blesk a časopis Reflex). Svoje čtvrteční oznámení Šafr uzavřel tím, že má „moc rád tuhle zemi“, ale chce „mít už klid“.
„Návrat očekáváme kolem půl šesté odpoledne“
Šafrovo rozhodnutí „ukončit svoji veřejnou činnost“ zjevně překvapilo i některé jeho kolegy. „Netušila jsem to a pan Šafr tu není,“ uvedla pro server Médiář asistentka redakce Linda Bartáková. Šafrovo přesnější stanovisko se zatím získat nepodařilo – jeho telefon byl nedostupný.
Dostupné jsou ale četné reakce, které se okamžitě začaly šířit po sociálních sítích. „Návrat očekáváme kolem půl šesté odpoledne,“ komentoval to například komentátor HN Jindřich Šídlo.
Pavel Šafr se loučí s veřejnou činností, návrat očekáváme kolem půl šesté odpoledne. http://t.co/AUnfRUFG04
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo)
August 13, 2015
A glosoval to i Tomáš Baldýnský, který na svém Facebooku satiricky popsal Šafrův „rozchod“ s českou společností: „Legendární český novinář Pavel Šafr (48), který vytvořil svérázný marketing k energickému webu Svobodné fórum se sloganem „On, Babiš!“, a česká společnost (97) se po třech letech vztahu rozešli. Za ukončením vztahu zřejmě nestojí nikdo třetí. Zkrátka pro ně pro oba bylo lepší, když půjdou od sebe.“ Zároveň v jiném příspěvku naznačil, že za Šafrovým odchodem může být i současné horké počasí. „To vedro… to vedro,“ napsal.
Nejde přitom o jediný čtvrteční „rozchod“. Deník Blesk dnes oznámil: „Doufali v lásku na celý život, ale osud tomu chtěl jinak. Vztah nejmocnější ženy české mediální scény Libuše Šmuclerové (52) a hokejové legendy Dominika Haška (50) je minulostí.“
„Ano, bohužel je tomu tak. Moc mě mrzí, že k tomu došlo,“ prohlásil Hašek s tím, že vinu za rozchod bere na sebe. „Je nám to velice líto, ale právě proto, že se milujeme, tak to tak musí být,“ dodala zase Libuše Šmuclerová.
Bývalý hokejový brankář s šéfkou vydavatelského domu strávil tři roky. Času s ní si prý váží, protože mu pomohla v těžké situaci, když se před třemi lety rozváděl s manželkou Alenou po 30 letech společného soužití. Nedlouho po Haškovi se se svým manželem Romanem rozvedla i Šmuclerová. Její bývalý manžel tehdy z rozvodu vinil právě Dominika Haška.
Celý text Šafrova „rozloučení“:
Rozhodl jsem se, že ukončím svoji veřejnou činnost. Důvod je jednoduchý. Prožívám ze stavu české společnosti hluboký smutek.
Katastrofa této společnosti začala přímou volbou prezidenta. Bylo absolutně nezodpovědné realizovat tento pseudodemokratický instrument v národě, který není zralý na to, aby uměl vyhodnotit lež a manipulaci. Miloš Zeman je ostudou této země. Zničil naši vazbu na civilizovaný svět.
Dalším úpadkem mravů byl zásah policie na Úřadu vlády. Tím Česká republika nastoupila cestu k policejnímu státu, v němž se problémy řeší zásahy ozbrojených složek. Je odporné, že tomuto vývoji pomáhají státní zástupci. Jejich zodpovědnost za likvidaci liberálního státu je zásadní.
Vrcholem absolutního úpadku je destrukce svobodných médií, kterou zorganizoval Andrej Babi. Jsem hluboce znechucený tím, že Češi nechtějí veřejnou kontrolu moci. Je jim lépe, když média svoji kontrolní roli neplní. Mám moc rád tuhle zemi. Ale chci mít už klid.
Pavel Šafr