Sobotka je poraženým dne, na krizi vydělá Babiš, píší zahraniční média

Demise v zahraničních médiích

Sobotka je poraženým dne, na krizi vydělá Babiš, píší zahraniční médiaAKTUALIZOVÁNO
Bohuslav Sobotka je poraženým dne, píše německý deník Foto:

Reprofoto: bild.de

4
Domov
Echo24
Sdílet:

Nečekaného kroku českého premiéra Sobotky si všímají i zahraniční média. Nejčtenější německý deník Bild označil českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) na své titulní straně za poraženého dne. Počínání Sobotky, který v úterý oznámil demisi vlády, má za taktizování. Agentura Bloomberg pak ve svém článku připomíná, že na celé krizi může vydělat vicepremiér Babiš. 

„Český ministerský předseda Bohuslav Sobotka (45) oznámil šest měsíců před volbami odstoupení vlády. Důvod: temné obchody jeho ministra financí Andreje Babiše,“ uvádí Bild v krátké poznámce, kterou doprovodil fotkou českého premiéra .

„Jeho (Babišova) liberální strana vede v průzkumech veřejného mínění před Sobotkovými sociálními demokraty. Šachový tah oslabuje Babiše. Bild míní: taktizování namísto vládnutí?,“ píše nejčtenější německý list.

Blížícímu se konci českého kabinetu se věnují i další přední německé deníky, většinou však jen v krátkých odstavcových zprávách převzatých z agentur.

Obětováním svého kabinetu premiér Bohuslav Sobotka riskuje, že dosáhne pravého opaku svého záměru, domnívá se naopak agentura Bloomberg. Místo toho, aby posílil svou vlastní popularitu, může prý pomoci svému soupeři, miliardáři Andreji Babišovi. Nestabilita je podle agentury charakteristickým rysem České republiky a aktuální situace v zemi přispívá k neklidu ve východní části Evropské unie.

Podle článku zveřejněném na serveru Bloomberg je Sobotkova snaha položením vlády podlomit nohy Babišovi hazardem, který by se mohl zvrtnout a přihrát Babišovi kontrolu nad příští vládou.

„Pád vlády je dalším projevem neklidu na postkomunistickém východě EU, kde protestující v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Srbsku a Rumunsku pořádají protivládní demonstrace s tématy korupce, právního státu a dodržování unijních standardů,“ píše Bloomberg. Připomíná v této souvislosti také rozpad chorvatské vládní koalice kvůli aféře kolem firmy Agrokor z minulého týdne.

Bloomberg také zdůrazňuje, že „žádná významná strana“ v České republice není zastáncem změn vedoucích k opuštění evropského hlavního proudu nebo zásahům do proexportně orientovaných ekonomik, jako to bylo v Maďarsku či nebo Polsku, ale také například ve Francii.

Ohlasy z Británie i Francie

Zpravodaj Rob Cameron na serveru BBC například uvedl, že tři roky více méně stabilní vládní koalice skončily kvůli rivalitě mezi Sobotkou a Babišem. Cameron pokládá toto „hraní si s ohněm“ za součást předvolebního manévrování.

Slovenský server Sme mimo zprávy o demisi přinesl i komentář Petera Schutze. Ten tvrdí, že se Babiš ministrem financí neměl se svou „podnikatelskou (a estébáckou) historii a obludným konfliktem zájmů nikdy stát“.

Sme zároveň upozornil na to, že Miloš Zeman může „jmenovat vlastní vládu nebo tlačit na předčasné volby.“

O aktuální situaci v české politice informoval také server Le Monde nebo Die Zeit.

Sobotka v úterý oznámil demisi vlády. „Pokládám za neudržitelné, aby Andrej Babiš zůstal ministrem financí. Proto tato vláda podává demisi,“ řekl na úterní tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že by Andrej Babiš nadále neměl zastávat pozici ministra financí, i pokud by vláda zůstala vládnout v demisi.


Čtěte také: Vládní krize on-line. Ministři se o demisi dozvěděli z médií

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články