V Irkutsku platí stav nouze. Počet otrávených metanolem děsivě roste

OTRAVA METANOLEM

V Irkutsku platí stav nouze. Počet otrávených metanolem děsivě rosteNOVÉ 1
Svět

Echo24

Počet obětí otravy metanolem z kosmetického přípravku prodávaného v Irkutsku na Sibiři stoupl na 72. Dalších 33 otrávených zůstává v nemocnici. Oznámily to ve čtvrtek místní úřady.

Sirotky se podle nich stalo šest dětí: čtyři už mají pěstouny, jedno dítě žije u příbuzných a další zatím pobývá v sirotčinci, než si je převezmou příbuzní.

Policie mezitím zatkla 13 lidí, kteří se podíleli na výrobě a distribuci přípravku s obsahem metanolu. První náměstek generálního prokurátora Alexandr Buksman ve čtvrtek pohrozil stíháním i místním hodnostářům, jejichž lajdáctví zavinilo tak velký počet úmrtí. „Budou přijata tvrdá opatření včetně zahájení trestního stíhání za nedbalost a nečinnost odpovědných funkcionářů,“ řekl agentuře Interfax.

V Irkutsku i celé Irkutské oblasti byl mezitím vyhlášen stav nouze.

Přípravek do koupele Bojaryšnik obsahoval metanol, ačkoliv podle nálepky mělo jít o líh. Podobné výrobky často vyhledávají chudší vrstvy zejména kvůli nízké ceně, protože nepodléhají tak vysokému zdanění jako vodka.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupi lihovin v obchodech, a tak stále častěji přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám pravidelně holduje na 15 milionů Rusů a roční spotřeba se odhaduje v řádu až několika stovek milionů litrů.

Čtěte také: Metanolová kauza v Irkutsku má už 60 obětí

Ruská oslava samohonkou. Zemřelo už 49 lidí, další bojují o život